فواید خواندن کتاب برای کودکان , تاثیر مطالعه بر کودکان , کتاب خواندن

کودکان چگونه کتابخوان می شوند

زمانی که می خواهید کاری را به فرزندتان آموزش دهید بهتر است آن کار را ببیند تا این که به او بگویید یعنی آموزش غیرمستقیم. برای اینکه متوجه شویم کودکان چگونه کتابخوان می شوند شما باید کارهایی انجام دهید و در اثر تکرار آن، فرزندتان یاد بگیرد که آنها جزو زندگی روز مره اش است. وقتی پدر و مادر کتابی را می خوانند و کودک گوش می دهد احساس قشنگی از قصه ها به کودک انتقال پیدا می کند و کودک ذهنش را به دنیای خیالی می برد و می تواند آن را پرواز دهد و تخیلاتش را کامل کند. یکی دیگه از حس هایی که کودک می تواند در کنار شنیدن قصه تجربه کند همان رابطه عاطفی و هم زبانی با والدین است.

کودکان چگونه کتابخوان می شوند:

 1. تابلو ها را برای کودک بخوانید: برای علاقه مند کردن کودکان به مطالعه فقط نباید از کتاب ها استفاده کنید. هنگام قدم زدن با کودکتان در خیابان به تابلو ها و نوشته هاش توجه بیشتری داشته باشید مخصوصا سعی کنید نوشته تابلو های راهنمایی رانندگی را برایشان بخوانید.
 2. در کتاب خواندن برایش الگو باشید: هنگامی که شما کتاب یا روزنامه ای می خوانید چند کتاب در کنار فرزندتان قرار دهید تا او هم به تقلید از شما مطالعه کند چون کودکان هر رفتاری که از والدین خود ببینند تکرار می کنند.
 3. به کتابخانه بروید: رفتن به کتابخانه را در برنامه ریزی کودکتان قرار دهید و اجازه دهید در کتابخانه بین قفسه ها کتاب هارو ببینه و با علاقه و میل خودش کتابی را انتخاب کند و به امانت بگیرد.
 4. به کودکتان حق انتخاب بدهید: قبل از قصه خواندن برای کودکتان چندتا کتاب رو به رویش بزارید و بخواهید خودش کتابی که دوس داره رو انتخاب کنه.
 5. با کمک فرزندتان کتاب درست کنید: از کودک خود بخواهید داستانی را تعریف کند و شما داستان را روی چند برگ کاغذ نوشته و در آخر از کودک خود بخواهید نقاشی مرتبط با هر بخش را بکشد. با این کار انگيزه‌اش براي داستان‌پردازي را هم بالا می بريد.
 6. خواندن کتاب را هر روز تکرار کنید: اگر هرروز یه زمان خاص یا قبل از خواب برای کودک خود کتاب بخوانید این موضوع تبدیل به یه عادت شده و باعث می شود هر روز همان زمان منتظر خواندن کتاب باشد.
 7. کتابخانه شخصی داشته باشد: برای بچه‌ها قفسه‌ای مخصوص کتاب‌هایشان در اتاقشان تهیه کنید و اجازه دهید خودشان را با سلیقه شخصی‌ خود کتاب‌هایش را انتخاب کند و قفسهٔ کتاب‌هایش را بچیند.
 8. کتاب های وایت برددار تهیه کنید: کتاب های وایت برددار محصولی است که نه تنها باعث خالی شدن هیجانات کودک می‌شود، بلکه در دست گرفتن و نحوه صحیح نقاشی کردن و نوشتن را نیز به کودک آموزش می‌دهد. او می‌تواند ساعت‌ها نقاشی بکشد و پاک کند.
 9. کتاب هدیه بدهید: با کودکان خود در قبال کارهاي خوبی که انجام می دهد، به کتابفروشي برويد و همراه با هم کتاب بخريد و کتاب هديه بدهيد.
 10. نمایش بازی کنید: به همراه کودک بعد از خواندن کتاب، با حیوانات اسباب بازی یا عروسک هایش شخصیت های داستان ها را بازی کنید. در این بازی علاوه بر خلاقیت، قوای تخیل کودک هم پرورش پیدا می کند.

هر رفتار و علاقه ای که در کودکان به وجود می آید نمی تواند از ژنتیک، وراثت و تربیت و محیط او جدا باشد. کودکانی که قبل از مدرسه رفتن بتوانند با کتاب رابطه خوبی برقرار کنند در دوران تحصیل‌شان موفق‌تر می‌شوند و در بزرگسالی هم کتاب را از خود جدا نمی‌کنند. اما تربیت یک کودک کتابخوان راحت نیست. انتخاب کتابی مناسب با سن کودکتان و داشتن محتوای آموزشی مناسب با سن او بسیار مهم است.

ممکن است بی‌میلی فرزندتان به کتاب، از اشتباه شما در انتخاب کتاب های مناسب باشد. اگر علاقه ای به داستان شنیدن نشان نمی دهد، محتوای متفاوتی را برای خواندن انتخاب کنید، بیانتان را تغییر دهید، با خودش به کتاب فروشی ها بروید، از کتاب هایی که تصاویر کارتونی و برجسته دارن استفاده کنید، برای کودکان زیر 2 سال می توانید از کتاب های جلد سخت استفاده کنید یا داستان را به شکل یک نمایش برایش بازی کنید تا نگاهش عوض شود. وقتی داستان یک کتاب کودکتان را جذب می کند ممکن است از شما بخواد تا بارها اون کتابو براش بخوانید اشکالی ندارد این تکرار کمک می‌کند فرزندتان داستان را حفظ کند.

فواید کتابخوانی برای کودکان:

 • قصه خواندن برای کودکان به توسعه مهارت های ارتباطی، توانایی تمرکز بر گوش دادن، حافظه و مهارت های شناخت لغات در کودکان کمک می کند و راهی بسیار خوب برای تقویت دامنه لغات و ساختار جملات از سن پائین است.
 • به رشد اجتماعی و عاطفی کودک کمک می کند.
 • از بین برد استرس و اضطراب
 • شکل گیری مهارت های شناختی
 • شکل گیری عادت کتابخوانی
 • انتشارات نیک پی
 • 1399/05/08
 • 23 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!