مطالعه کتاب کودکان , پیشرفت ذهنی کودکان با خواندن کتاب , مطالعه کتاب و رشد مغزی کودکان

تاثیر کتابخوانی بر رشد مغزی کودکان

کتاب خواندن باعث تحریک مغز می شود طوری که تماشای تلویزیون یا گوش دادن به رادیو نمیتونه مثل خواندن کتاب مغز را تحریک کند. چون در هنگام مطالعه کتاب مغز درگیر شده و اصطلاحا ورزش میکند. از تاثیر کتابخوانی بر رشد مغزی کودکان می توان به این موضوع اشاره کرد که خواندن کتاب در طول مراحل رشد و پیش از دوران مدرسه تاثیر بسیار زیادی بر توانایی پردازش داستان‌ها توسط مغز کودکان دارد و می‌تواند موفقیت آن‌ها در کتابخوانی را تضمین کند. والدین حتما باید بدانند که برای کودکانشان از ابتدای تولد کتاب بخوانند تا یادگیری اولیه آن‌ها تقویت کرده و اتصالاتی را در مغزشان به وجود می آورد که این اتصالات باعث رشد زبانی کودکان می شود.

تاثیر کتابخوانی بر رشد مغزی کودکان:

  1. افزایش تمرکز: زمانی که شما کتابی را مطالعه می کنید نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی چون که اگر حواستان پرت کار دیگه ای شود از متنی که مطالعه می کنید چیزی متوجه نخواهید شد. مطالعه کردن به تمرکز بیشتری نیاز دارد و در دراز مدت باعث افزایش تمرکز می شود.
  2. تفکر کردن را می آموزد: خواندن کتاب کودکان را مجبور به فکر کردن می کند و تفکر باعث قوی تر شدن مغز خواهد شد. مطالعه کردن توانایی تجزیه و تحلیل مسائل و مطالب مختلف ذهنی را می دهد این توانایی به کودکان کمک می کند تا انتخاب ها و تصمیمات بهتری داشته باشند.
  3. توانایی داستان نویسی: خواندن کتاب هایی که متن های قوی از لحاظ نوشتاری دارند می تواند کودکتان را به نویسنده خوبی تبدیل کنند. توانایی داستان نویسی به قوه تخیل کودکان بسیار کمک می کند.
  4. افزایش خلاقیت و ظرفیت مغز: تاثیر مطالعه کتاب از دیدن فیلم بسیار بیشتر است چون کودک با خواندن کتاب می تواند تمام داستان را تمام و کمال به تصویر بکشد و تمام صحنه ها و اتفاقات را دونه به دونه در ذهن خودش بسازد.
  5. اجتماعی شدن کودک: مطالعه کتاب به کودکتان کمک می کند تا مطالب جدیدتری یاد گرفته و حرف بیشتری برای گفتن داشته باشند و با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنند امروزه استفاده از موبایل ها و اینترنت سبب کم شدن ارتباط اجتماعی افراد با یکدیگر شده که مطالعه کتاب این موضوع را حل می کند.
  6. ورزش مغز: خواندن کتاب اثر بسیاری قوی بر مغز دارد با تحرک ذهن کودکان باعث می شود از کم کاری و از بین رفتن قدرت مغز جلوگیری شود. مغز هم یک عضله مانند دیگر عضلات بدن است، ورزش باعث قوی و سالم ماندن آن می شود. حل پازل های تصویری کودکان، خواندن کتاب های مناسب سن آن ها یک راه عالی برای تمرین مغز و سالم نگه داشتن آن است.
  7. کاهش استرس: چون کودک هنگام خواندن کتاب در محیطی آرام شروع به مطالعه می کند و برروی داستان تمرکز می کند همین موضوع بهتر از پیاده روی یا گوش دادن به آهنگ باعث آرامش و کاهش استرس کودک می شود.

بین کتاب خواندن برای کودکان کوچک و فعالیت مغز آنان رابطه مستقیم وجود دارد که از فواید داستان خوانی برای کودک می توان به این موضوع اشاره کرد که کتاب‌خوانی برای کودک در سال‌های اولیه کودکی باعث افزایش آمادگی مغز آنان در زمینه خواندن می شود. کتاب خواندن کودکان باعث می شود تصاویر و شخصیت‌های کتاب در ذهن آن ها ثبت شود و کودک را مجبور به فکر کردن می کند و مغز را فعال نگه می دارد. وقتی با مطالعه کتاب در داستان کتاب غرق می‌شوند باعث می‌شود هر آنچه شخصیت های داستان احساس می‌کنند را حس کنند و در مسائل زندگی واقعی و ارتباطات شخصی و درک احساسات اطرافیانش پیشرفتی داشته باشند.

مطالعه یکی از موثرترین راه ها برای آرامش و آمادگی برای خواب می باشد. نور موبایل و تلویزیون قبل از خواب به مغز می گوید اکنون زمان بیدار شدن است در حالی که خواندن کتاب در نور کم تاثیر متفاوتی دارد زیرا مغز تشخیص می دهد که اکنون زمان استراحت است و راحت تر می توانید به خواب بروید. کتاب خوانی کودکان را آرام می کند و انگار از دنیای واقعی رها می شوند و وقتی که زمان زیادی را صرف وسایل الکترونیک می کنند، بیش فعال تر و حساس تر می شوند این در حالی است که مطالعه آن ها را آرام تر و شادتر می کند.

مطالعه کتاب تاثیر بسیار زیادی بر رشد مغز و مهارت خواندن، توسعه زبان و مهارت های کلامی و شنیداری دارد که در 5 سال اول زندگی این شکل گیری ها بسیار زیاد است. رشد و توسعه زبان درنتیجه تعاملات بین عوامل مختلفی همچون اجتماع، زبان و تأثیرات رشد شناختی اتفاق میافتد. اجتماع و محیط اطراف کودک و به ویژه والدین، بیشترین تاثیر را در رشد زبان و مهارت های بیانی کودکان دارند و برای رشد مهارت های زبانی، رشد و افزایش دایره لغات، یکی از مهم ترین ابزارهاست.

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/05/13
  • 64 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!