کتاب خواندن کودکان , تاثیر مطالعه کتاب بر روابط اجتماعی کودکان , کتاب کودک

رابطه کتابخوانی و رشد اجتماعی در کودکان

كتاب به عنوان یك موضوع بسیار مهم باید در خانواده جایگاه بالایی داشته باشد. همانطور كه خانواده ها برای مسائل اقتصادی خود تلاش می كنند باید همانقدر به خرید كتاب، مجله، روزنامه و … اهمیت بدهند. با در نظر گرفتن رابطه کتابخوانی و رشد اجتماعی در کودکان با مطالعه می توانند به حل مشكلات رفتاری، اجتماعی و فرهنگی خود و کودکان كمك كنند. زمانی كه پدر و مادر عادت به مطالعه داشته باشند و مطالعه بخشی از فعالیت های روزانه آن ها باشد، فرزندان این موضوع را به خوبی متوجه می شوند و می آموزند كه مطالعه را در زندگی در جزو عادت های روزمره خود قرار بدهند.

رابطه کتابخوانی و رشد اجتماعی در کودکان:

 1. گوش کردن فقط به معنی ساکت ماندن نیست؛ بلکه به معنی دریافت کردن مطالبی است که می شنویم. مهارت شنیدن برای برقرار کردن یک ارتباط مؤثر برای کودکان ضروری است. میزان یادگیری کودکان در مدرسه به میزان مهارت آن ها در شنیدن حرف‌های معلم بستگی دارد. به همین دلیل خواندن کتاب از ابتدا برای کودکان مهم است و همینطور بسیار مهم است که فرزند شما طوری بزرگ شود که بتواند در آینده حرف مدیر، همسر و دوستان خود را درک کند.
 2. خواندن داستان و کتاب برای کودکان نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت کودکان دارد. با خواندن کتاب برای کودکان گنجینه لغات آن ها گسترده تر می شود. کودکان به کمک قصه و خواندن شعر، یا گوش دادن به آن و یا تعریف کردن قصه‌هایی که شنیده، بیان احساسات، عواطف و افکار را یاد می‌گیرد. همچنین می آموزد که چگونه در برخورد با مشکلات اعتماد به‌نفس کافی را داشته باشد.
 3. پشت سر هم بودن و پیوستگی صحنه‌های کتاب، کودک را سرگرم می‌کند و به ذهن او نظم می‌دهد. کودکانی که قبل از رفتن به مدرسه به قصه‌ها گوش داده‌اند و با صداها و واژه‌ها و معنای آن‌ها آشنا شده‌اند، در مدرسه و با برخورد با شکل نوشتاری کلمات معنی آن‌ها را سریع‌تر درک می‌کنند که همین موضوع باعث اعتماد به نفس در کودکان می شود.
 4. یکی از بهترین راه‌های کنترل هیجانات کودکان، خواندن کتاب داستان‌هایی است که به کودکان یاد می‌دهد ابتدا هیجانات خود را بشناسند و به درستی آن را بیان و کنترل کنند.
 5. بعضی وقت ها اصلاح رفتارهای نا مناسبی که کودک دارد و نمی‌توانید آن را مستقیما بیان کند و در حل مشکلاتش کاری کند، در قالب خواندن کتاب با همان مفهوم راحت‌تر است. به‌طور مثال اگر کودک در مقابل شستشوی دست و صورت یا به حمام رفتن مقاومت می‌کند، می توانید از کتاب داستان آموزشی بهداشت استفاده کنید که بهداشت را به درستی آموزش می دهند.
 6.  کتاب هایی برای کودکان تهیه کنید که به آن ها کمک می‌کنند تا احساس کنند که توانایی‌هایی دارند که تا الان به آن‌ توجه نکرده و با تلاش و کوشش می‌توانند آن‌ها را به‌دست آورند در کل کتاب هایی برای کودک مفید است که با تحریک حس کنجکاوی، کودک را به سؤال کردن بیشتر تشویق می‌کند.

تاثیر کتابخوانی والدین بر کودکان بسیار زیاد است آن ها برای علاقه‌مند کردن کودک به کتابخوانی، باید کتاب را  با صدای بلند خوانده و نحوه درست قصه خواندن را بلد باشند؛ خشک و یکنواخت خواندن کودک را بی‌علاقه می‌کند و همچنین هنگام خواندن داستان، لحن صدا و حتی حالت چهره برای جذب کودک باید تغییر کند. والدین از سن ۲ سالگی کتاب‌هایی کم حجم با تصاویر ساده را برای کودکان می توانند انتخاب کنند و بخوانند.

کودکان معمولا از شنیدن داستان‌های تکراری خسته نمی‌شود و حتی ممکن است از قصه های تکراری خوششان آمده و بارها از والدین بخواهند قصه و کتاب تکراری را مجدد بخوانند. فقط سرگرم کردن کودک با خواندن کتاب مهم نیست، بلکه تربیت و آموزش کودک مهم است به همین دلیل باید کتاب‌هایی برای کودکان تهیه شود که به ابراز احساسات آنها کمک کند.

خواندن کتاب های شعر و داستان برای کودکان لذت بخش است. خواندن اشعار و حفظ کردن کودک و دادن جایزه به او بابت حفظ کردن شعر، موجب بالارفتن اعتماد به نفس کودک می‌شود.

در زمینه رشد اجتماعی، بیشترین مهارت‌های اجتماعی اکتسابی است، به همین دلیل در دوران کودکی، تمرین و آموزش بیشتر برای برقراری ارتباط با دیگران می‌تواند نقش مهمی در افزایش مهارت‌ها و همچنین ضریب هوشی کودکان داشته باشد.

بهترین راه ها برای علاقه مندی کودکان به کتاب:

 • برای کودکانتان از نوزادی کتاب بخوانید.
 • زمان استفاده از تلویزیون، کامپیوتر و تلفن همراه را محدود کنید.
 • کتاب های مناسب گروه سنی کودک خود انتخاب کنید.
 • کودک خود را به کتابخانه ببرید.
 • برایش یک کتابخانه شخصی درست کنید.
 • خواندن کتاب را هرروز تکرار کنید که جزو عادت روزمره آن ها شود.
 • انتشارات نیک پی
 • 1399/05/11
 • 136 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!