مطالعه کتاب کودکان , کتابخوانی والدین برای کودکان , کنترل عصبانیت کودکان

کتابخوانی و کنترل پرخاشگری کودکان

کنترل عصبانیت مهارت مهمی در زندگی است که باید از سنین کودکی به همه آموزش داده شود. رابطه کتابخوانی و کنترل پرخاشگری کودکان باعث شده کتاب ها بهترین ابزار آموزشی برای کنترل خشم کودکان شوند که می‌توان از راه خواندن کتاب موارد زیادی را به آن‌ها آموزش داد. والدین برای تربیت صحیح کودکان ابتدا باید عواطف و هیجانات آن هارا بشناسند چون این موضوع یکی از مهم ترین مسائل تربیتی به حساب می آید و ریشه بسیاری از پرخاشگری ها هیجانات کودک است.

رابطه کتابخوانی و کنترل پرخاشگری کودکان

  1. برای کودکتان کتابی تهیه کنید که درآن شخصیتهای داستان در شرایط مختلف می توانند عصبانیت خود را کنترل کنند مثلا: شخصیت داستان از اینکه نتوانسته برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش راببیند یا اینکه در تولد خواهرش به او هدیه‌های قشنگی داده‌اند مدام دچار عصبانیت و رفتارهای ناخوشایندی می شود که نمیداند دلیل آن چیست و باعث ناراحتی خود و اعضای خانواده اش می‌شود ولی پدر و مادرش به او کمک می‌کنند با این احساس خود آشنا شود و بتواند آن را کنترل کند.
  2. داستان‌ها و اشعاری که کودکان می‌خوانند و می‌شنوند، اثر بسیاری در فکر و روحیه و تخیل آنان می‌گذارد و آن ها را برای معاشرت درست با دیگران آماده می‌کند. کودکان از طریق قصه‌ها و داستان‌های خوب بسیاری از ارزش‌های اخلاقی مانند مقاومت در برابر زور، کنترل خشم، مهربانی، طرفداری از حق و… یاد می گیرند و تلاش می‌کنند در دنیای واقعی رفتارهایی مثل شخصیت های داستان انجام دهند.
  3. کتابخوانی کودکان باعث آموزش کودک برای احترام به نظر جمعی و مشارکت می شود و این موضوع باعث می شود کودکان در مهدکودک یا هرجای دیگر هنگام بازی های گروهی سر اسباب بازی یا هرچیزه دیگری خشمگین نشوند و بتوانند احساسات خود را کنترل کنند و در کنار همسنای خود از بازی لذت ببرند.
  4. گاهی اصلاح رفتارهای ناشایستی که کودک دارد و نمی‌توانید یا نتوانسته‌اید آن را کنترل و حل کنید، در قالب خواندن کتاب با همان مفهوم راحت‌تر است. به‌طور مثال اگر کودک بهونه گیر است یا به بقیه زور میگه یا بهداشت خودش را رعایت نمی کند می توانید از کتاب هایی مثل حسنی بهونه گیر شده، حسنی زورگو و آموزش بهداشت از انتشارات نیک پی استفاده کنید. چون کودکان این مطالب را در قالب کتاب با متن ها و تصاویر قشنگ راحت تر می پذیرند.
  5. هر وقت کودک خودش از شما خواست برایش کتاب بخوانید یا تا زمانی که کودک با حوصله به قصه های شما گوش می‌کند خواندن کتاب را ادامه دهید. هیچ‌وقت به کودک برای مطالعه کتاب اصرار نکنید چون باعث می شود کودک از کتاب فراری شود. بعضی وقتا شما هم درحضور کودک کتاب مطالعه کنید چون باعث می شود کودک به کتاب‌هایش و خواندن آن‌ها علاقه پیدا کند. بهترین زمان خواندن کتاب برای کودک خود قبل از خواب است.

بعضی وقتا والدین نمیتوانند متوجه شوند که خشم و پرخاشگری کودکشان نشان دهنده خواسته بجا یا زورگویی اوست. بعضی کودکان با یک سری رفتارهای خاص مثل خشونت می خواهند توجه دیگران را سمت خود جلب کنند. خشم يا پرخاشگري در كودكان بعضی وقتا براي دفاع از خود و ديگران می باشد ولي در صورت كنترل نكردن خشم، مي تواند آسیب هایی مثل درگيري، آسيب رساندن به دیگران و … داشته باشد.

والدین وظيفه مهمي برای كنترل خشم و عصبانیت كودکان برعهده دارند كه مي توانند در بهبود خشم فرزندشان بسیار موثر باشند. از طرفي نبايد كودکان را به خاطر پرخاشگري مورد قضاوت قرارداد یا برخورد بدی با آن ها کرد بايد به او براي مقابله با بروز خشونت و عصبانيت كمک كرد. والدين از طريق فعاليت فيزيكي، بازي هاي سرگرم كننده و خواندن داستانهاي هدفمند مي توانند به كودک خود بياموزند كه در مواقع خشم چگونه عصبانيت خود را كنترل كنند.

مدیریت خشم در کودکان، یک فرایند یادگیری است و به بچه ها می آموزد که چگونه عصبانیت خود را به گونه ای سالم بروز دهند. این کار به بچه ها کمک می کند که عصبانیت خود را شناسایی کنند و راه هایی برای آرام شدن خودشان پیدا کنند. مدیریت عصبانیت کودکان باعث نمی شود که کودکان احساس خود را انکار کنند یا خشم خود را سرکوب کنند. خشم طبیعی است و باید ابراز شود. عصبانیت سرکوب شده می تواند مشکلات بیشتری را برای کودکان به وجود بیاورد.

کتاب باکیفیت می‌تواند به کودک کمک کند که هیجان‌های خود را تحت کنترل درآورند و از تجربه‌هایی که در کتاب است درس بگیرند و یک عمر از آن استفاده کنند. متوجه می شوند دیگران چگونه زندگی می‌کنند و با مسائل و مشکلات چگونه روبه‌رو می‌شوند. آرام بودن شما در مواقع عصبانیت فرزندتان، به کنترل خشم او هم کمک می کند و می تواند الگویی باشد از این که آدم ها توانایی کنترل خشم خود را دارند. از داد زدن سر کودک خود و تنبیه فیزیکی خودداری کنید.

انواع کتاب های شعرو داستان انتشارات نیک پی را با کلیک روی لینک ببینید

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/05/15
  • 20 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!