خانه

۲۲خرداد۱۳۹۹

کودکان به صورت ذاتی علاقه ی بسیار زیادی به شعر دارند , اما باید در نظر داشته باشید , شعر مورد علاقه کودکان با شعر بزرگسالان بسیار متفاوت می باشد. کودک ممکن است شعری بسازد که مفهومی نداشته باشد و فقط ریتم داشته باشد. در این مقاله ویژگی های کتاب شعر کودک را بیان می کنیم.

تعدادی از ویژگی های کتاب شعر کودک

معنای شعر

کودک , به‌طور ناخودآگاه ریتم را دوست دارد و با شنیدن موسیقی، حرکات موزون انجام می‌دهد. کودکان، در سنین پیش از مدرسه و در مرحله‌ای که واژه‌سازی را فرامی‌گیرند، سعی می‌کنند از واژه‌هایی استفاده کنند که وزن و حروف آخر آن ها به هم شبیه باشد . این کار، به معنای شناخت وزن و قافیه یا حتی استعداد در شعر گفتن نیست. این اتفاق، یک امر ذاتی در کودکان می باشد.

معمولا کودکان در یک شعر به دنبال کشف یک موضوع مهم و حل آن نمی باشند , بنابراین موضوع شعر باید بسیار ساده و بر اساس گروه سنی کودک باشد. شعر باید به گونه ای باشد که کودک به سادگی معنای آن را متوجه شود و نکته گنگ و مبهمی در آن وجود نداشته باشد.

وزن در شعر کودک

وزن در شعر کودک اهمیت زیادی دارد. شعر کودک باید سراسر شادی و نشاط باشد و کودک را هیجان زده کند. شعر کودک نباید وزن و آهنگ غمگین و ناراحت کننده داشته باشد, زیرا به سرعت وارد ضمیر ناخودآگاه کودک می شود و باعث ناراحتی او می شود. برای کودکان در سنین بالاتر می شود از موضوعات جدی تر و واقعی تر استفاده کرد.

خیال انگیزی

تخیل جزو ویژگی های اصلی شعر محسوب می شود. یکی از کاربرد های اصلی تخیل در شعر کودک , تشبیه است . این تشبیه ها باید به گونه ای باشند که کودک بعد از خواندن آن ها , با شخصیت ها و موضوع داستان , ارتباط برقرار کند و با آن ها احساس دوستی و صمیمیت کند.

محتوای آموزشی

شعر کودک درطی مراحل رشد به او کمک می کند. بنابراین مفاهیم آموزشی می تواند در متن شعر خردسال قرار گیرد , اما طرز بیان آن باید بسیار ظریف، هنرمندانه و کاملاً غیر مستقیم باشد. به گونه ای که از جذابیت شعر برای کودک کم نکند و کودک را خسته و کلافه نکند.

والدین باید بدانند

اگر کودک، به شکل ناخودآگاه، سراغ سرودن و آهنگین کردن کلام رفت، بهتر است بزرگسالان، از این وضعیت استقبال کنند؛ حتی اگر جمله‌ها نامفهوم باشند و معنای واضح نداشته باشند؛ زیرا این به معنای لذت بردن کودک از یک متن و علاقمندی او به یادگیری می باشد.

برای تقویت ذوق شعری کودکان، لازم است برای بچه، زیاد شعر بخوانیم و به او کمک کنیم , شعرها را حفظ کند. در این موقعیت، تکرار، حرف اول را می‌زند و موجب می‌شود کودک مستعدی که استعداد شعر دارد، مستعدتر شود و به سمت سرودن شعر حرکت کند. به یاد داشته باشید کودک اول باید بشنود، بعد شروع به گفتن کند. پس بهتر است برای کودک خود شعر بخوانید .

سنین هفت و هشت سالگی، یعنی همان گروه سنی ب، زمان مناسبی برای توجه به استعداد کودک در شعر می باشد.

سعی کنید از کودکان خود بخواهید شعر ها و ریتم هایی را که تکرار می کنند بنویسند , این کار علاوه بر این که استعداد کودک شما را تقویت می کند , می تواند یک یادگاری از دوران شیرین کودکی او باشد.

برای دیدن کتاب های شعر و داستان انتشارات نیک پی روی قسمت لینک شده کلیک کنید.

۲۰خرداد۱۳۹۹

کتاب های جلد سخت به دلیل کیفیت بالا و جنس خوب بسیار مقاوم هستند و به راحتی پاره نمی شوند . از آنجایی که کودکان از خوب یا بد بودن کاری که انجام می دهند آگاهی ندارند , در بسیاری از مواقع دیده شده است که کتاب های خود را پاره می کنند یا آن ها را در دهانشان فرو می برند. در این مقاله با معرفی کتاب های جلدسخت انتشارات نیک پی با ما همراه باشید.

معرفی کتاب های جلدسخت انتشارات نیک پی

این مجموعه شامل شش کتاب جلد سخت در قطع خشتی کوچک است که شامل موارد زیر می باشد :

آشنایی با پرندگان

در این کتاب نام انواع پرندگان در دو زبان فارسی و انگلیسی برای کودکان بیان شده است. تصاویر انتخابی برای این پرنده ها بسیار شاد و کودکانه می باشد و باعث جذب کودکان می شود.

شما می توانید با دیدن تصاویر پرندگان , توضیح مختصری در مورد نوع زندگی آن ها به کودک خود دهید . با این کار می توانید یادگیری کودک را افزایش دهید.

آشنایی با رنگ ها 

در این کتاب جلدسخت نام رنگ ها در دو زبان فارسی و انگلیسی بیان شده است . این کتاب با استفاده از تصویر هایی ساده سعی کرده , تعدادی از رنگ های اصلی را به کودکان معرفی کند. فراموش نکنید کتاب های رنگ آمیزی نیز می توانند نقش مهمی در یادگیری انواع رنگ ها توسط کودک شما داشته باشند.

آشنایی با حیوانات وحشی

آشنایی با حیوانات وحشی جزو مباحث مورد علاقه کودکان می باشد . کتاب جلد سخت آشنایی با حیوانات وحشی , برای آشنایی کودکانتان با این حیوانات بسیار مفید می باشد. البته بهتر است هنگام استفاده از این کتاب خودتان نیز کنار کودکتان نشسته و در مورد هر حیوان با او صحبت کنید.

 آشنایی با حیوانات اهلی

از آن جایی که حیوانات اهلی فواید بسیاری برای ما انسان ها دارند و لبنیات حاصل از آن ها برای کودکان بسیار مفید می باشد , آشنایی کودکان با این دسته از حیوانات بسیار ضروری می باشد .شما می توانید با مثال زدن شیر برای کودکتان علاقه او را به آشنایی با حیوانات اهلی بیشتر کنید . برای مثال به او بگویید ؛ آقا گاوه به ما شیر خوشمزه میدهد و…..

 آشنایی با میوه ها

میوه ها جزو مواردی هستند که برای تغذیه کودکان لازم و ضروری می باشند . کودکان معمولا سرگرم بازی هستند و به محیط اطراف خود اهمیت نمی دهند . اگر سعی کنید با استفاده از کتاب جلد سخت آشنایی با میوه ها , کودکان خود را با انواع میوه ها آشنا کنید تمایل آن ها به خوردن میوه ها افزایش می یابد.

آشنایی با سبزیجات

این کتاب انواع سبزیجات را به دو زبان فارسی و انگلیسی به کودکان معرفی می کند. شما می توانید بدون نگرانی از پاره و خراب شدن این کتاب را برای کودکان خود تهیه کنید. این کتاب دارای تصاویری شاد و کودکانه می باشد که باعث جلب توجه کودکان می باشد.

۱۸خرداد۱۳۹۹

همانطور که می دانید رنگ آمیزی علاوه بر سرگرم کردن کودکان , نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت و پرورش برخی مهارت های آن ها دارد. شما میتوانید با تهیه کتاب رنگ آمیزی کودکان , در کنار فرزند خود نشسته و با او به رنگ آمیزی بپردازید و از اوقات فراغت خود لذت ببرید. در این مقاله مجموعه کتاب های رنگ آمیزی کودکان , محصول انتشارات نیک پی را به شما معرفی می کنیم.

کودکان به طور ناخودآگاه علاقه زیادی نسبت به رنگ های شاد و متنوع دارند , به همین دلیل معمولا نسبت به مداد رنگی و کتابهای رنگ آمیزی از خود علاقه زیادی نشان می دهند. والدین می توانند از علاقه کودکان خود به رنگ آمیزی استفاده کنند و از این طریق به آموزش کودکان خود بپردازند.

انواع کتاب های رنگ آمیزی کودکان

کتاب های رنگ آمیزی کودکان به شکل های مختلف در بازار موجود می باشند . بسیاری از این کتاب ها فقط جنبه ی کارتونی و سرگرمی دارند , اما تعدادی از آن ها نیز با استفاده از زبان شعر به آموزش برخی مسائل مهم و ضروری می پردازند.

انتشارات نیک پی مجموعه ای از کتاب های رنگ آمیزی کارتونی و آموزشی را منتشر کرده  و آن را در اختیار مخاطبین قرار داده است. در ادامه به معرفی مجموعه کتاب های رنگ آمیزی انتشارات نیک پی می پردازیم.

کتاب های رنگ آمیزی آموزشی

آموزش بهداشت :

در کتاب رنگ آمیزی آموزش بهداشت , با استفاده از رنگ آمیزی و در قالب شعر برخی نکات بهداشتی لازم و ضروری به کودکان آموزش داده می شود. اگر کودکان در سنین پایین با نکات بهداشتی آشنا شوند و آن ها را رعایت کنند , در آینده نیز این ویژگی را حفظ می کنند.

آموزش شناخت حیوانات :

در این کتاب کودکان از طریق رنگ آمیزی و با استفاده از طرح هایی شاد و کودکانه با نام حیوانات و برخی ویژگی های آن ها آشنا می شوند. معمولا کودکان به صورت ناخودآگاه علاقه زیادی به شناخت حیوانات دارند.

آموزش شناخت رنگ ها:

معمولا والدین تمایل زیادی به گفتن نام رنگ ها توسط کودکانشان دارند , برای والدین بسیار جذاب و شیرین می باشد که کودکان آن ها بتوانند رنگ لباس مورد علاقه خود را بیان کنند.

آموزش شناخت طبیعت :

در این کتاب با استفاده از رنگ آمیزی و در قالب شعر , اهمیت طبیعت برای کودک بیان می شود. کودکان باید از سنین پایین با طبیعت آشنا شوند و اهمیت حفظ و نگهداری منابع طبیعی برای آن ها بیان شود. کودکی که از سنین پایین متوجه اهمیت طبیعت شود , در بزرگسالی هرگز به محیط اطراف خود آسیب نمی زند.

آموزش شناخت مشاغل :

آشنایی با مشاغل جزو مهمترین و ضروری ترین مسائلی است که باید به آن پرداخته شود. کودکان باید بدانند پلیس , آتشنشان , دکتر و …. چه وظایفی دارند ,  تا بتوانند  به آن ها اعتماد کنند و در مواقع نیاز از آن ها کمک بگیرند.

آموزش شناخت میوه ها :

میوه ها جزو ابتدایی ترین چیزهایی هستند که هر کودک در زندگی خود با آن آشنا می شود. بنابراین یاد گرفتن نام هر یک از این میوه ها می تواند به کودک برای رفع نیازش کمک کند. با استفاده از کتاب شناخت میوه ها می توانید علاوه بر تقویت مهارت رنگ آمیزی , نام میوه ها را نیز به کودک خود بیاموزید.

کتاب های رنگ آمیزی کارتونی

رنگ آمیزی بن تن :

بن تن جزو محبوب ترین انیمیشن ها , به خصوص برای پسربچه ها می باشد . کودکان علاقه زیادی به شخصیت های کارتونی دارند و با دیدن آن ها هیجان زده می شوند. با تهیه کتاب رنگ آمیزی بنتن می توانید برای مدت طولانی کودک خود را سرگرم کنید.

رنگ آمیزی میکی موس :

میکی موس جزو دیگر انیمیشن های محبوب در سراسر دنیا می باشد. کتاب رنگ آمیزی میکی موس شامل مجموعه ای از طرح های این موش کوچک و با نمک می باشد  که کودکان بر اساس سلیقه شخصی خودشان آن را رنگ آمیزی می کنند.

پرندگان عصبانی :

پرندگان عصبانی بر اساس داستان هایی از چندین پرنده کوچک و ماجراجویی های آن ها می باشد , که باعث جذب تعداد زیادی از کودکان در سراسر دنیا شده است . به کودکان خود اجازه دهید , تصاویر را بر اساس سلیقه شخصی خود رنگ آمیزی کنند , حتی اگر از رنگ اشتباهی استفاده کنند.

آقا شیره نشسته  :

کتاب رنگ آمیزی آقا شیره نشسته با داستانی شعرگونه و مناسب فهم کودک می باشد. این کتاب می تواند برای مدتی کودک را سرگرم کند و باعث افزایش هماهنگی میان چشم و دست کودک شود.

خرس کوچولوی تپلو : کتاب رنگ آمیزی خرس کوچولوی تپلو در مورد داستان زندگی یک خرس تپل و مهربان می باشد , که با کارهایش باعث سرگرمی و شادی کودکان می شود.

خرسی سوار ماهه:

شما می توانید با تهیه این کتاب رنگ آمیزی در کنار کودک خود نشسته و در مورد شخصیت داستان با کودک خود صحبت کنید. به این ترتیب علاوه بر علاقمندی بیشتر کودک به کتاب و رنگ آمیزی , می توانید رابطه ای دوستانه با او برقرار کنید.

سامی کوچولو و اژدهای پرنده :

این کتاب نیز در مورد یک کودک و دوست خیالی او اژدهای پرنده می باشد. این کتاب دارای تصاویر بسیار شاد و جذاب برای کودکان می باشد.

لیلی و خرگوش فرشته :

این کتاب رنگ آمیزی برای دختران بسیار مناسب می باشد و آن ها را وارد دنیای شاد و رنگی دخترانه می کند. بهتر است هنگام رنگ آمیزی در کنار کودک خود نشسته و با او صحبت کنید , شما می توانید با تماشای رنگ آمیزی کودکتان مطالب بسیار ی را در مورد احساسات کودکتان متوجه شوید.

یه جنگل و هزار تا رنگ :

یه جنگل و هزار تا رنگ , در قالب رنگ آمیزی و شعر با داستان هایی کودکانه و شاد کودکان را به ماجراجویی و تفریح دعوت می کند.

 

۱۳خرداد۱۳۹۹

شما میتوانید با آموزش برخی مفاهیم با استفاده از کتاب و سایر وسایل کمک آموزشی سرعت یادگیری کودک خود را بالا ببرید و باعث موفقیت او در دوران مدرسه شوید. آموزش مفاهیم ریاضی جزو مهمترین و ضروری ترین مفاهیمی است که برخی کودکان در یادگیری آن دچار مشکل می شوند. در این مقاله با آموزش اعداد فارسی به سبک نیک پی با ما همراه باشید.

راه های آموزش اعداد فارسی

آموزش بصری:

 • بازی اعداد در گردش به دور شهر
 • نقطه بازی
 • تلفن بازی
 • همه چیز را بشمارید

آموزش جسمانی:

 • شمارش و چیدن وسایل خانگی
 • جستجو به دنبال شکلهای هندسی
 •  بازی اعداد با عصرانه
 • بازیهای الگویی

آموزش شنوایی:

 • سرود و شعر بخوانید
 • از روی دستورالعمل، کیک یا غذایی را درست کنید

 

برای اینکه کودک شما بتواند مفهوم عدد را یادبگیرد ابتدائی ترین کار استفاده از انگشتان دست خود او و شما می باشد , ابتدا کمی سخت به نظر می رسد و ممکن است شما خیلی عصبانی شوید ولی با گذشت زمان کودک شما این اعداد را یاد می گیرد . این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر در حین یاد دادن به کودک خود عصبانی شوید یا کودک خود بدرفتاری کنید بدون شک , فرزند شما تمایلی به یاد گیری نخواهد داشت و از اینکه بخواهد ریاضی را یاد بگیرد بیزار می شود.

آموزش  از طریق کتاب

انتشارات نیک پی , ناشر تخصصی کودک و نوجوان با انتشار کتاب آموزش اعداد فارسی , با زبان شعر و بازی اعداد فارسی را به فرزندان شما می آموزد.

این روز ها با توجه به دغدغه های والدین و نبود وقت کافی , کتاب بهترین راه برای آموزش کودک می باشد. شما میتوانید با خیال راحت این کتاب را برای کودک خود تهیه کرده و در اختیار او بگذارید. زیرا این کتاب کودک توسط افرادی متخصص در این زمینه تولید و منتشر شده است.

هنگامی که کودکان شما در سنین پایین با اعداد فارسی آشنا می شوند , در دوران مدرسه بهتر می توانند با آموزش اعداد فارسی و سایر آموزش ها ارتباط برقرار کنند.

معمولا کودکانی که تا قبل از ورود به مدرسه , هیچ ارتباطی با کتاب و کاغذ نداشتند دچار مشکلات بیشتری می شوند. بنابراین نقش کتاب کودک را در زندگی فرزند خود جدی بگیرید.

آموزش اعداد فارسی  به سبک نیک پی, با استفاده از تصاویر شاد و بیان داستانی در قالب شعر فرزند شما را به یادگیری علاقمند می کند.

شما میتوانید در کنار استفاده از کتاب ها و سایر وسایل کمک آموزشی با پرسیدن سوالاتی مانند اعضای بدن کودک خود یا تعداد میوه های موجود در یک بشقاب او را به یادگیری علاقمند کنید.

برای دیدن کتاب آموزش اعداد فارسی آسان ,به همراه مشخصات کامل روی قسمت لینک شده کلیک کنید.

۱۱خرداد۱۳۹۹

کتاب خواندن برای کودک جزو فعالیت هایی است که روی او بسیار تاثیر گذار می باشد. اما تاثیرات آن به طور مستقیم به نحوه بیان شما بستگی دارد. شما می توانید با مطالعه این مقاله از روش هایی برای تاثیرگذاری بیشتر کتاب روی کودک , آگاه شوید.

نه روش برای تاثیرگذاری بیشتر کتاب روی کودک

کتابخوانی برای کودکان به طور مداوم

کتابخوانی برای کودکان به طور مداوم از جمله روش هایی برای تاثیرگذاری بیشتر کتاب روی کودک می باشد. برای این که کتابخوانی در کودک تبدیل به عادت شود باید این رفتار را هر روز برای او تکرار کنید. هنگامی که کودک به صورت منظم , همراه با افرادی که به آن ها دلبستگی دارد کتاب بخواند، از آن لذت می برد و به تدریج برایش تبدیل به عادت می شود.

کتاب خواندن برای کودکان به صورت جمعی

سعی کنید شرایطی مهیا کنید , که کودک همراه با جمع کتاب بخواند. این جمع می تواند دوستان و هم سالان او و یا حتی خود شما باشید. تا قبل از دوره مدرسه می توانید همراه با کودک، کتاب های مورد علاقه او را بخوانید. در دوره مدرسه کودک ترجیح می دهد که همراه با همسالان خود کتاب بخواند، پس می توانید شرایط کتاب خوانی او را به همراه دوستانش فراهم کنید.

انتخاب کتاب را به عهده کودک بگذارید

می توانید هر از چند گاهی کودک تان را به کتاب فروشی ها و کتاب خانه ها ببرید و اجازه دهید که به اختیار خودش کتاب های مورد علاقه اش را انتخاب کند , البته شما نیز می توانید در انتخاب کتاب  به کودکتان کمک کنید.

درمورد تصاویر با او صحبت کنید

کودکان در دوره‌ی ۱۶ تا ۲۴ ماهگی، بیشتر از هر زمان دیگری در زندگی‌شان، به‌طور روزانه کلمات را می‌آموزند. اولین و آسان‌ترین کلماتی که کودک یاد می‌گیرد، از طریق نشان‌دادن تصاویر کتاب است اگر از این روش استفاده کنید، می‌بینید کودکان از آنچه انتظار دارید، باهوش‌ترند. با این روش قدرت تصویرسازی کودک نیز افزایش می یابد.

در آغوش گرفتن کودک

از جمله روش هایی که برای تاثیرگذاری بیشتر کتاب روی کودک تان پیشنهاد می کنیم , در آغوش گرفتن کودک میباشد. این کار باعث می شود کودک احساس راحتی و نزدیکی بیشتری به والدین خود داشته باشد. فراموش نکنید ایجاد یک رابطه دوستانه با فرزندتان می تواند روی شخصیت و آینده او تاثیر گذار باشد.. .

داستان را به زندگی واقعی ربط دهید

سعی کنید اتفاقاتی که در کتاب می افتد و یا کارهایی که شخصیت های داستان در شرایط مختلف انجام می دهند را به زندگی واقعی فرزندتان و مشکلاتی که با آن مواجه می شود ربط دهید. با این کار باعث می شوید کودکتان در شرایط مختلف بداند چطور رفتار کند..

از کتاب برای حرف‌زدن با کودک استفاده کنید

واقعا مهم نیست کتاب را تمام کنید؛ آنچه اهمیت دارد، برقراری ارتباط با کودکتان و صحبت کردن با او می باشد . سؤالاتی درمورد تصویرهای کتاب بپرسید و اجازه بدهید مکالمه از آنجا شروع شود.

صداهای عجیب ‌‌و غریب و کودکانه در آورید

در آوردن صداهای کودکانه ممکن است به نظر شما خجالت آور باشد , اما فرزندتان به آن نیاز دارد. وقتی شما با لحنی کودکانه و عجیب با فرزندتان صحبت کنید , کودک احساس راحتی بیشتری کرده و با علاقه بیشتری به داستان گوش می دهد.

از کودک خود بخواهید آخر کتاب را حدس بزند

قبل از تمام شدن داستان , از کودکتان بخواهید انتهای ماجرا را حدس بزند. با این کار علاوه بر جلب توجه کودک به کتاب , باعث تقویت قدرت خلاقیت او نیز می شوید.

اجازه دهید کودک‌تان کنترل را به‌دست بگیرد

اگر بچه را مجبور کنید یک جا بنشیند و کتاب بخواند، فکر می‌کند خواندن تنبیه اوست. درعوض، اجازه دهید او به‌اندازه‌ی قدرت تمرکزش کتاب بخواند. وقتی خسته شد، اجازه بدهید کمی دور اتاق بدود، ولی چند دقیقه بعد دوباره به‌سراغ کتاب بروید. وقتی کودک‌تان خسته یا کسل شد، دست برندارید. درعوض، خودتان به خواندن و نظردادن درمورد داستان ادامه بدهید. معمولا او هم کنجکاو می‌شود و برمی‌گردد پیش‌تان.

۸خرداد۱۳۹۹

روزانه تعداد  زیادی از نویسندگان کودک در سراسر دنیا کتاب هایی را برای کودکان و نوجوانان می نویسند و آن را روانه بازار می کنند. در بین حجم زیاد این کتاب ها تعداد اندکی از آن ها به موفقیت زیادی می رسند تا جایی که به زبان های مختلف ترجمه می شوند و در سایر کشورها نیز به فروش میرسند. بعضی از کتاب های کودک بسیار ماندگار و به یاد ماندنی هستند به گونه ای که کودک در دوران بزرگسالی نیز آن کتاب را به یاد می آورد . به نظر شما راز ماندگاری کتاب کودک چیست ؟

حتما شما نیز برخی از کتاب ها و داستان های دوران کودکی خود را به خاطر می آورید حتی ممکن است آن را برای کودک خود نیز تعریف کرده باشید.

شاید نویسندگی کتاب کودک در ابتدا کاری ساده و راحت به نظر برسد , اما اگر کمی فکر کنید متوجه خواهید شد با توجه به محدودیت هایی که برای انتخاب موضوع برای کودک وجود دارد , همراه کردن یک کودک نوپا و بازیگوش در ماجرای کتاب کار بسیار سخت و حساسی می باشد.

عوامل موثر در ماندگاری کتاب کودک

امروزه چاپ کتاب یک صنعت رقابتی می باشد. تعدادی زیادی از نویسندگان و ناشران در سراسر دنیا سعی دارند توجه کودکان را به داستان های خودشان جلب کنند , بنابراین یک کتاب برای ماندگاری بیش از هر چیزی به یک داستان جذاب و گیرا نیاز دارد. داستانی که حتی بعد از چندین بار مطالعه جذابیت خود را از دست ندهد و با گذشت زمان همچنان برای کودک جذابیت داشته باشد.

عوامل دیگری نیز در ماندگاری کتاب کودک موثرند که شامل موارد زیر می شوند :

توجه داشته باشید کودکان در یک داستان یا کتاب به دنبال یک قهرمان می گردند تا بتوانند او را الگوی خود قرار دهند و کارهای او را تکرار کنند. حسنی , یکی از ماندگار ترین و قدیمی ترین داستان های ایرانی می باشد که دفعات بسیار زیادی چاپ مجدد شده است . امروزه نیز داستان های حسنی بین کودکان و بزرگسالان بسیار پرطرفدار می باشد, زیرا باعث سرگرمی کودکان می شود و برای بزرگسالان نیز یادآور خاطرات شیرین کودکی می باشد.

انتشارات نیک پی , ناشر تخصصی کودک و نوجوان مجموعه ی کاملی از کتاب های حسنی را منتشر کرده و در اختیار مخاطبین قرار داده است. این مجموعه شامل داستان هایی جدید از زندگی حسنی می باشد که تعداد زیادی شخصیت جدید نیز به آن اضافه شده است.

برای دیدن مجموعه داستان های حسنی روی قسمت لینک شده کلیک کنید.

۶خرداد۱۳۹۹

پازل یکی از محبوب ترین سرگرمی های کودکان و بزرگسالان در سراسر دنیا می باشد. امروزه به دلیل محبوبیت بیش از اندازه پازل ها , تنوع این محصولات در بازار بسیار زیاد شده است. برای خرید پازل مناسب باید علاوه بر در نظر گرفتن سن کودکتان , انواع مختلف پازل را نیز به خوبی بشناسید. در این مقاله انواع پازل کودکانه را به شما معرفی می کنیم.

انواع پازل های کودکانه

پازل جورکردنی

مدل های جور کردنی از حداقل دو تکه شروع شده و ممکن است تا چندین هزار تکه نیز ادامه پیدا کند.. هرقدر تعداد تکه ها ی پازل کمتر و درشت تر باشد برای کودکان کم سن مناسب تر است .

معمولا پازل های دارای تکه های زیاد برای بزرگسالان مناسب می باشند.

پازل جاگذاشتنی

یکی از انواع پازل کودکانه , پازل جا گذاشتنی می باشد. پازل های جاگذاشتنی معمولا به شکل یک صفحه بزرگ و تعدادی تصویر مشخص می باشند. کودک باید تصاویر را در جای مشخص خود در صفحه بزرگ قرار دهند.

پازل ترکیبی

این پازل ترکیبی است , از پازل های جورکردنی و جاگذاشتنی . این محصول علاوه بر داشتن یک صفحه بزرگ , دارای تصاویر برش خورده نیز می باشد.

پازل های مکعب شکل

مدل های مکعب شکل از تعدادی مکعب درست می شوند. در ابتدا معمولا چند مکعب با ابعاد مناسب را انتخاب میکنیم و آنها را به صورت مربع یا مستطیل در کنار هم قرار می دهیم.
بعد از قراردادن مکعبها در کنار یکدیگر یک تصویر انتخاب نموده و آنرا روی سطح بالای مکعبها میچسبانیم سپس آن را به صورتی که تکه های تصویر روی مکعب ها قرار بگیرد می بریم.
بعد از این کار سطح های دیگر مکعب را نیز تصاویر دیگری می چسبانیم. وقتی تمام سطوح مکعب تصویر چسبانیده شد، پازل کامل شده شامل شش تصویر مختلف می شود.

وظیفه والدین و مربیان در مورد پازل

برای انتخاب پازل مناسب برای کودکتان بهتر است خودتان را جای او بگذارید و علایق کودکتان را در نظر بگیرید. همچنین می توانید برای خوشحالی بیشتر کودکتان از پازل هایی با طرح شخصیت های کارتونی مورد علاقه او استفاده کنید.

اشتباه بیشتر والدین در انتخاب پازل بری فرزندشان این است که سلیقه خودشان را در نظر می گیرند و اهمیتی به نظر کودکشان نمی دهند. در نتیجه پازلی نا مناسب برای کودک انتخاب کرده و باعث دلسردی کودک از حل پازل می شوند.

بهتر است هنگام حل پازل کنار کودکتان بنشینید و با او به حل پازل بپردازید. در این حالت علاوه بر وقت گذراندن با کودکتان , باعث علاقمندی بیشتر او به پازل می شوید.

مربیان و والدین معمولا باید قبل از اینکه کودک به بازی بپردازد , به کامل بودن پازل توجه داشته باشند , زیرا ممکن است یک پازل ناقص باشد و کودک پس از تلاش فراوان موفق به درست کردن ان نشود.

هیچ چیز برای کودک خسته کننده تر از این نیست که سعی در درست کردن پازلی داشته باشد که تکه هایی از آن گم شده است. توجه داشته باشید باید پازلی را در اختیار کودک قرار دهید که در نهایت حتما موفق به حل آن شود.

پازل ها هم چنین می توانند شامل آموزش مفاهیم ساده نیز باشند. معلمان می توانند به کودک کمک کنند تا مسایل مختلف را با بازی کردن با پازل ها بیاموزند.
این مدل بازیها برای مربیان و معلمان این امکان را به وجود می آورد , که کودک را هنگام کامل کردن آن مشاهده کنند و رشد او در صحبت کردن , حرکات و تمرکر را درنظر بگیرند.

در پایان باید گفت ، پازل یکی از مهم ترین ابزارهای آموزشی در مراحل پیش از دبستان و هم چنین دبستان است.

قیمت پازل

یکی از بزرگترین مزیت های انواع پازل کودکانه , قیمت مناسب آن می باشد . این پازل ها بسیار مقرون به صرفه می باشند و همه ی اقشار جامعه به سادگی توانایی تهیه آن را دارند.

البته لازم به ذکر است قیمت پازل های کوچک با پازل های مخصوص بزرگسالان که دارای تکه های زیاد می باشد متفاوت است.

 

۱خرداد۱۳۹۹

شاید در ابتدا مبحث ادبیات و ویژگی های آن آسان به نظر برسد ولی وقتی وارد با دقت به ادبیات فکر کنیم و در مورد آن تحقیق کنیم , متوجه می‌شویم که تعریف خود ادبیات بسیار مشکل است، حال اگر به ادبیات پسوندی هم اضافه کنیم و آن را به ادبیات کودک تبدیل کنیم، کار مشکل‌تر می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت ادبیات کودک صحبت کنیم.

ادبیات ترجمه ی احساسات ، عقاید و افکار ملت هاست . دوام و اعتبار هر ملت مرهون ادبیات و آثار ادبی نویسندگان آن قوم است . کارنامه ها ، افسانه ها ،اسطوره ها ،قصه ها و مثل ها مظاهر تحولات سیاسی و اجتماعی و ادبی یک کشور می باشند.

تعریف ادبیات کودک

ادبیات، کودک را پرورش می دهد و باعث مسرت خاطر، وسعت تخیل , پرورش قوت تصور او می شود . همچنین نیروی ابتکار و ابداع به او می بخشد. داستانها و اشعاری که کودکان می خوانند و می شنوند , اثری عمیق در فکر و روحیه ی آنان می گذارد و آن ها را برای  رشد و معاشرت با دیگران آماده می سازد .

ادبیات کودکان عبارت است از هرگونه متنی که با چارچوب و طرح مشخصی به طور عمد و یا غیرعمد برای کودکان آفریده شده باشد (محور ساختاری) , به صورتی‌که کودک با آن ارتباط برقرار کند (محور ارتباط‌شناسی) و این رابطه منجر به برانگیختن احساسات و عواطف و پدید آمدن لذت زیبایی‌شناختی شود (محور زیبایی‌شناسی) و تأثیرات خاص روحی و روانی روی کودک بگذارد و سبب رشد شناخت او شود (تأثیر شناخت‌شناسی).

ویژگی های ادبیات کودکان

با زبان و بیان، توانایی درک و زبان نوشتاری، تخیل و تجربه‌های کودکان و نوجوانان متناسب است.

به رشد و پرورش شخصیت خواننده کمک می‌کند.

اهمیت تصویرسازی را برای کودک و نوجوان برابر با اهمیت نوشته می‌داند و همواره بخشی از پیام را با تصویر بیان می‌کند.

اهداف ادبیات کودک

 • کمک به پرورش قدرت بیان و عواطف و افکار کودکان
 • تقویت و پرورش نیروی تخیل در کودکان
 • تحریک قوه ی ابتکار و ابداع در کودکان
 • ایجاد عشق و علاقه به ادبیات در کودکان
 • رشد اعتماد به نفس کودک و علاقه مند ساختن او به آزادی و عدالت اجتماعی
 • برآورده کردن نیازهای عاطفی کودک و آماده ساختن او برای دریافت پیام های اخلاقی و انسانی و شهروندی خوب بودن

انواع ادبیات

ادبیات کودک و نوجوان به سه دسته تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

 داستان

داستان‌های واقعی و افسانه‌ها

غیر داستان

شامل مطالب علمی، کتاب‌های مربوط به اجتماع و محیط، کتاب‌هایی درباره‌ی اختراعات و اکتشافات، زندگی‌نامه و شرح حال و…

شعر

شامل لالایی‌ها، اشعار بی‌معنی و پوچ، اشعار شوخی‌آمیز بی‌سر و ته، قصه و حکایات منظوم است.

نکته آخر

به یاد داشته باشید نقش داستان ها و قصه هایی که والدین برای کودکان خود تعریف می کنند در رشد و شکل گیری شخصیت کودکان بسیار مهم و ضروری می باشد. بنابراین در میان مشغله های خود , برای کودکانتان نیز وقت بگذارید و داستان های اصیل و قدیمی ایرانی را با زبانی کودکانه و شیرین برای آن ها تعریف کنید.

 

۳۰اردیبهشت۱۳۹۹

در حال حاضر کتاب‌های زیادی در زمینه روانشناسی کودک وجود دارند و در اختیار والدین و مربیان قرار گرفته اند. این کتاب ‌ها کمک می‌کنند تا والدین بتوانند راه‌حل‌های علمی، قابل قبول و کارآمدی برای برخورد با مشکلاتی که در زمینه تربیت کودک به وجود می‌آید پیدا کنند. در این مقاله در مورد تاثیر کتاب روی تربیت کودک صحبت می کنیم.

چگونگی تاثیر کتاب روی تربیت کودک

کودکی مهم‌ترین دوره زندگی است چرا که اساس زندگی در این دوره پایه گذاری می‌شود و نقش والدین در شکل گیری خوب و بد این دوره اهمیت بسزایی دارد. اما این کار چندان ساده نیست و به کمک و مهارت‌های اصولی نیاز دارد. در دنیای امروز , راه‌های بسیار زیادی برای کسب اطلاعات وجود دارد اما هنوز هم کتاب مطمئن‌ترین روش برای این امر است. تحقیقات بسیار زیادی در زمینه تربیت کودکان انجام شده است , که می‌توان نتایج آن‌ها را در کتاب‌های مختلف مطالعه کرد و در تربیت بهتر کودک از آن‌ها کمک گرفت.

بسیاری از والدین با رفتارهای کودک خود مشکل دارند و به دنبال راهی برای تربیت اصولی و درست فرزندان خود می باشند.

کودکی که به کتابخوانی علاقمند است  , می تواند راهکار های بسیاری را برای برخورد با شرایط مختلف از کتاب بیاموزد . کودکان هنگامی که کتاب می خوانند با شخصیت های داخل کتاب ارتباط برقرار می کنند و آن ها را الگوی خود قرار می دهند.

کودکان سعی میکنند در شرایط مختلف خود را جای شخصیت های داستان گذاشته و مانند آن ها مشکلات خود را حل کنند.

البته در این بخش شما می توانید نقش مهمی در رفتارهای کودک خود ایفا کنید. سعی کنید کنار کودک خود نشسته و همراه او به مطالعه کتاب بپردازید به این شکل شما می توانید در شرایط مختلف شخصیت های مورد علاقه کودک را برای او مثال بزنید و به فرزندتان یاد آوری کنید که کار او اشتباه است.

تفاوت بسیار مهمی که بین کودکان کتابخوان و سایر افراد وجود دارد آرامش آن هاست . معمولا کودکان با مطالعه ی کتاب های مناسب سنشان انرژی خود را تخلیه می کنند و به آرامش می رسند.

همچنین مطالعه کتاب باعث حرف شنوی کودکان و جلوگیری از پرخاشگری آن ها می شود. بسیاری از کودکان در سنین پاییین پرخاشگر هستند و به حرف والدین خود توجهی نشان نمی دهند . این کودکان بدون توجه به نظر دیگران کار خود را انجام می دهند. بنابراین برای تربیت صحیح فرزندانتان از سنین پایین آن ها را با کتاب و کتاب خوانی آشنا کنید.

نکته آخر

این روزها با توجه به رواج تک فرزندی و تنها بودن کودکان , کتاب می تواند بهترین دوست کودکان باشد. تماشای بیش از اندازه ی کارتون و انجام بازی های کامپیوتری , باعث تنبلی ذهن کودکان و عصبی شدن آن ها می شود. بنابراین سعی کنید برای کودکانتان سرگرمی های مفید ایجاد کنید و آن ها را با کتاب خوانی آشنا کنید.

۲۵اردیبهشت۱۳۹۹

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و علاقمندی زیاد کودکان به بازی های کامپیوتری و تماشای تلویزیون , نقش بازی های فکری در زندگی کودکان بسیار کمرنگ شده است. با توجه به تاثیر بازی فکری بر کودکان , والدین تمایل زیادی به علاقمند کردن فرزندانشان به بازی های فکری دارند. والدین می توانند با تهیه بازی های فکری مناسب برای کودکانشان , در کنار آن ها نشسته و از وقت گذراندن با آن ها لذت ببرند.

دلیل تاثیر بازی فکری بر کودکان

بازی‌های فکری، بازی‌هایی هستند که نیاز به اطلاعات معنی‌دار و تلاش‌های شناختی دارند. بازی‌های فکری ممکن است تا حد زیادی براساس یک دانش عمیق و گسترده باشند . بازی‌های فکری در انواع مختلفی وجود دارد که قابلیت بازی به صورت فردی، دو به دو و تیمی را دارا هستند.

ویژگی های یک بازی فکری خوب

 • سرگرم کننده و لذت بخش باشد
 • اهداف تعیین شده داشته باشد
 • خودجوش و به صورت داوطلبانه باشد
 • مشارکت فعال کودکان را دربرگیرد
 • بخشی از یک قصه یا افسانه را شامل شود

فواید بازی‌های فکری برای کودکان

بازی فکری کودکان باعث ایجاد فضای جذاب، لذت بخش و پر جنب و جوش برای پرورش قدرت تفکر و تخیل کودکان می‌شود. احساسات شاد کودک، عامل مهمی برای ایجاد روانشناسی رشد و سلامت است. مهمترین تاثیر بازی فکری کودکان , ایجاد خلق و خوی دلیرانه  در کودکان است . بازی‌های فکری مناسب کودکان به شکل گیری پاسخ سریع و توانایی قضاوت کودکان کمک می‌کنند.

کودکان در بازی های فکری نیاز به ارائه پاسخ و قضاوت دارند , در بازی های فکری مناسب این نوع پاسخ‌ها و قضاوت‌ها هیجان آمیز می باشد و کودک را به جنب و جوش در می آورد.

کودکان تجربیات مثبت و احساسات موفقیت‌آمیزی را با انجام بازی بدست می‌آورند. از بازی‌های فکری , فرصتی را برای کودک فراهم می‌آورند تا از قوه خلاقیت و تخیل خود در حل مسئله استفاده کرده، آن را رشد داده و تقویت نمایند.

از جمله بازی های فکری بسیار رایج در سراسر دنیا می توانیم به پازل ها اشاره کنیم.

علاقمند کردن کودکان به بازی های فکری

همراهی کودکان در بازی , علاوه بر این که باعث علاقمندی سریع تر کودک به این بازی ها میشود , بلکه باعث ایجاد رابطه ای دوستانه بین افراد خانواده نیز می شود. والدین می توانند با کتاب خواندن برای کودک و بازی کردن با او , با فرزند خود وقت بگذارند و از دوران کودکی او نهایت لذت را ببرند.