خانه

۲۲مرداد۱۳۹۹

کتاب خواندن کودکان باعث می شود آن ها نوشتن را هم راحت تر یاد بگیرند. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که کودکان چگونه کتاب خواندن را می آموزند؟ چون آموزش کتاب خواندن به کودکان یک روش آموزشی برای رشد و پیشرفت کودک است. اگر از ابزار و کتاب های مناسب گروه سنی کودک استفاده کنید کودکان کتاب خواندن را در کوتاه ترین زمان می توانند یاد بگیرند. کودکان در ابتدا می توانند گوش کنند، حرف بزنند و سپس با استفاده از این مهارت‌ها خواندن و بعد نوشتن را یاد بگیرند. کتاب خواندن برای کودکانی که هنوز معنی کلمات را نمی داند باعث درک ارتباط بین کلمات و معانی آن ها می شود و همین موضوع باعث علاقه کودک به مطالعه در تمام عمر می شود.

[…]

۲۰مرداد۱۳۹۹

والدین باید بدانند آموزش کودکان با مطالعه کتاب یکی از مهم‌ترین روش های افزایش توانایی های کودکان است. کتاب خواندن نه تنها باعث خوب به خواب رفتن کودک می شود بلکه روی شخصیت آینده او هم تاثیر مستقیم دارد.کودکان نیازمند آموختن مهارت‌های زندگی هستند و کتاب خوانی برای کودکان، تمرینی برای کسب مهارت های اجتماعی، ارتباط و گفت وگو با دیگران و همینطور تمرینی برای خوب گوش دادن به حساب می آید همچنین کتابخوانی جزو فعالیت های بسیار خوب و مفید برای تقویت ارتباط کودک با پدر و مادر است. داشتن ساعت کتابخوانی روزانه، مثلا قبل از ساعت خواب باعث می شود کودک به کتابخوانی عادت بکند.

[…]

۱۵مرداد۱۳۹۹

کنترل عصبانیت مهارت مهمی در زندگی است که باید از سنین کودکی به همه آموزش داده شود. رابطه کتابخوانی و کنترل پرخاشگری کودکان باعث شده کتاب ها بهترین ابزار آموزشی برای کنترل خشم کودکان شوند که می‌توان از راه خواندن کتاب موارد زیادی را به آن‌ها آموزش داد. والدین برای تربیت صحیح کودکان ابتدا باید عواطف و هیجانات آن هارا بشناسند چون این موضوع یکی از مهم ترین مسائل تربیتی به حساب می آید و ریشه بسیاری از پرخاشگری ها هیجانات کودک است.

[…]

۱۳مرداد۱۳۹۹

کتاب خواندن باعث تحریک مغز می شود طوری که تماشای تلویزیون یا گوش دادن به رادیو نمیتونه مثل خواندن کتاب مغز را تحریک کند. چون در هنگام مطالعه کتاب مغز درگیر شده و اصطلاحا ورزش میکند. از تاثیر کتابخوانی بر رشد مغزی کودکان می توان به این موضوع اشاره کرد که خواندن کتاب در طول مراحل رشد و پیش از دوران مدرسه تاثیر بسیار زیادی بر توانایی پردازش داستان‌ها توسط مغز کودکان دارد و می‌تواند موفقیت آن‌ها در کتابخوانی را تضمین کند. والدین حتما باید بدانند که برای کودکانشان از ابتدای تولد کتاب بخوانند تا یادگیری اولیه آن‌ها تقویت کرده و اتصالاتی را در مغزشان به وجود می آورد که این اتصالات باعث رشد زبانی کودکان می شود.

[…]

۱۱مرداد۱۳۹۹

کتاب به عنوان یک موضوع بسیار مهم باید در خانواده جایگاه بالایی داشته باشد. همانطور که خانواده ها برای مسائل اقتصادی خود تلاش می کنند باید همانقدر به خرید کتاب، مجله، روزنامه و … اهمیت بدهند. با در نظر گرفتن رابطه کتابخوانی و رشد اجتماعی در کودکان با مطالعه می توانند به حل مشکلات رفتاری، اجتماعی و فرهنگی خود و کودکان کمک کنند. زمانی که پدر و مادر عادت به مطالعه داشته باشند و مطالعه بخشی از فعالیت های روزانه آن ها باشد، فرزندان این موضوع را به خوبی متوجه می شوند و می آموزند که مطالعه را در زندگی در جزو عادت های روزمره خود قرار بدهند.

[…]

۸مرداد۱۳۹۹

زمانی که می خواهید کاری را به فرزندتان آموزش دهید بهتر است آن کار را ببیند تا این که به او بگویید یعنی آموزش غیرمستقیم. برای اینکه متوجه شویم کودکان چگونه کتابخوان می شوند شما باید کارهایی انجام دهید و در اثر تکرار آن، فرزندتان یاد بگیرد که آنها جزو زندگی روز مره اش است. وقتی پدر و مادر کتابی را می خوانند و کودک گوش می دهد احساس قشنگی از قصه ها به کودک انتقال پیدا می کند و کودک ذهنش را به دنیای خیالی می برد و می تواند آن را پرواز دهد و تخیلاتش را کامل کند. یکی دیگه از حس هایی که کودک می تواند در کنار شنیدن قصه تجربه کند همان رابطه عاطفی و هم زبانی با والدین است.

[…]

۶مرداد۱۳۹۹

کتاب­خوانی با کودکان تاثیر مهمی بر رشد عاطفی و ذهنی آن­ها دارد. در این مقاله میخواهیم بگوییم که چرا بلندخوانی برای کودکان اهمیت دارد؟ یکی از مهم‌ترین دلایل آموزش بلندخوانی بهبود روان‌خوانی کودکان است. بلندخوانی روشی موثر برای علاقه‌مند کردن کودکان به خواندن کتاب، گسترش دایره‌­ی واژگان و تقویت درک مطلب آن‌ها است. کتاب­خوانی برای کودک باعث می‌شود تا شما وقت بیش­تری را با او بگذرانید.

در کنار کودک خود از خواندن کتاب لذت ببرید، با هم صحبت کنید بنابراین به مرور ارتباط عاطفی شما با کودکتان افزایش می یابد و این موضوع یکی از مهم‌­ترین دستاوردهای بلندخوانی است.

[…]

۴مرداد۱۳۹۹

رنگ آمیزی کردن فعالیتی سادست که به رشد کودکان کمک می کند. بچه ها مهارت‌های مختلفی را آموزش میبینند و ممکن است در انجام وظایف خاصی مهارت لازم و کافی را نداشته باشند یا کودک شما ممکن است بارها و بارها هنگام رنگ آمیزی از خطوط بیرون بزند، وظیفه والدین آموزش مهارت رنگ آمیزی به کودکان است. رنگ آمیزی میان خطوط مهارت‌های حرکتی مچ‌ها و انگشتان را تقویت می‌کند و هماهنگی بین چشم و دست را بالا می‌برد. همچنین مهارت رنگ آمیزی میان خطوط، باعث بهبود مهارت نوشتن می شود و کودک یاد می‌گیرد چگونه کلمات را بین خطوط دفتر مشق خود بنویسد.

[…]

۱مرداد۱۳۹۹

پازل‌ها بخش مهمی از دوران کودکی هستند که ارتباط بین اجزای مغز را تقویت می کنند. پازل ها علاوه بر جنبه بازی و سرگرمی یکی از با اهمیت ترین ابزار های آموزشی برای کودکان محسوب می شوند. از اهمیت پازل های تصویری برای کودکان می توان به بالارفتن توانایی ها و مهارت های کودک در زمینه های مختلف، تقویت قوه تکلم و تقویت حافظه کودک اشاره کرد. کودک متوجه خواهد شد هر کدوم از قطعات پازل، جزئی از تصویر است و برای کامل کردن طرح مجبور است رنگ ها و طرح اصلی را به خاطر بسپارد. مهارت دراین کار به یادگیری خواندن ونوشتن اوکمک خواهد کرد.

[…]

۳۰تیر۱۳۹۹

آشنا کردن کودکان با کتاب در تقویت هوش، خلاقیت، حرف زدن و قدرت تفکر کودکان بسیار تاثیرگذار است.کتاب شعر شامل زبان شادی ها، غم ها، آرزوها و نفرت هاست. شعر وسیله ی تفریح و سرگرمی است. همه ی کودکان از همان ابتدای تولد به شعر علاقه نشان داده و از آن لذت می برند. والدین باید متوجه تاثیر کتاب شعر بر کودکان باشند شعر دید تازه ای به کودکان از دنیای اطرف شان می دهد و به آن ها کمک می کند تا با دید جدید و با احساسات خوب دنیا را ببینند. در واقع شعر ارتباط کودکان را با دنیای اطرفش عمیق تر، عاطفی تر و دلچسب تر می کند.

[…]