چطور کتابهایی مناسب برای کودک خود انتخاب کنیم؟

یکی از دغدغه های اصلی والدینی که دوست دارند تا کودکشان از همان ابتدا به کتاب و کتابخوانی علاقمند شود این است که چطور کتابهایی مناسب برای کودک خود انتخاب کنیم؟

برای درک بهتر این موضوع چشمهایتان را ببندید و داستان مورد علاقه خود را به یاد آورید؟ همان داستانی که به خاطر آن با چراغ قوه ساعت ها در زیر پتو، خواب را بر خود حرام می کردید تا بفهمید که بلاخره داستان چگونه به پایان می رسد!

چطور کتابهایی مناسب برای کودک خود انتخاب کنیم؟

حتما این جمله را شنیده اید که “کتاب خوب گروه سنی خاصی ندارد، و همه از خواندن آن لذت می‌برند!”

این جمله کاملا درست است، و مطمئناً شما هم اگر یکی از کتاب‌های معتبر کودکان را بردارید، ورق بزنید، داستانش را بخوانید و تصاویرش را ببینید، از خواندن آن لذت می‌برید. اما حقیقتا فقط بر اساس اعتبار و صحت این جمله، ما نمی‌توانیم هر کتابی را برای کودکان خود خریداری کنیم.

انتخاب کتاب‌ مناسب برای کودکان به توسعه مهارت‌های زبانی، افکاری، اجتماعی و حتی اخلاقی آن‌ها کمک بسیار می کند، همچنین می‌تواند باعث شود که او در مسیر یادگیری قرار گیرد، کنجکاوی او را درباره جهان افزایش دهد و خاطرات شگفت‌انگیزی برایش ایجاد کند.

با پیشرفت سن و بزرگ‌تر شدن کودک، کتاب‌ها به او کمک می‌کنند تا مهارت‌های مختلفی را توسعه دهد. او می‌تواند از خواندن واژگان جدید، بهبود مهارت‌های نوشتاری و درک مطلب برخوردار شود و علاقه‌مند به مطالعه شود، که این امر به توفیق در مدرسه نیز کمک می‌کند.

برای انتخاب کتاب مناسب برای کودکان، بهتر است تا قبل از خرید کتاب، به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا این کتاب برای سن کودک، مناسب است؟

توجه به سن کودک اولین چیزی است که باید در نظر داشته باشید. کتاب‌ها برای کودکان در هر سنی که باشند متفاوت هستند، مطالعه راهنمای سن‌ی کتاب و توصیه‌های مرتبط با آن می‌تواند به شما کمک کند.

برای کودک نوپای خود، بهتر است از کتاب هایی با مقوای محکم و دارای تصاویری بزرگ، که در اصطلاح به آنها کتاب های جلد سخت می گویند، استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که کتاب ها به رشد فرزند شما کمک می کنند، پس عناوینی را انتخاب کنید که کودک را به چالش بکشد.

  • فرزند من از این کتاب چه خواهد آموخت؟

کتاب های مناسب کودکان باید بر ​​احساسات یا دوستی متمرکز شوند و همچنین از تکرار آوایی و دیگر ابزار سواد آموزی برای آمادگی او برای خواندن استفاده کنند. پیش از خرید کتاب، اطمینان حاصل کنید که محتوای آن مناسب سن کودک و ارزش‌ آموزی دارد. در نظر بگیرید که چگونه کتاب به درک مفاهیم و مضامین کمک میکند.

هنگامی که کودک شما کوچکتر است، به داستان هایی با موضوع مهارت های زندگی بیشتر نیاز دارد. برای این کودکان می توانید از کتاب های آموزشی استفاده کنید. هرچه کودکان بزرگتر میشوند، خیال پردازی از اهمیت بیشتری در نزد آنها برخوردار می شود. بگذارید تا علایق او شما را راهنمایی کند.

کتاب‌هایی که دارای پیام‌های اخلاقی و ارزش‌آموزی مناسبی هستند، می‌توانند به تربیت کودکتان بسیار کمک کنند. به دنبال کتاب‌هایی با داستان‌های انسانیتی، دوستی، همدلی و اراده بهتری باشید.

  • آیا موضوع این کتاب جذاب است؟

کتابی را انتخاب کنید که با علایق و موضوعات مورد علاقه کودک شما مطابقت داشته باشد. این کتاب‌ها به کودک انگیزه میدهند تا بیشتر بخوانند و علاقه‌مند به مطالعه شوند.

کتاب‌ها می‌توانند به کودکان کمک کنند تا دنیای مختلفی را بشناسند. تلاش کنید تا مجموعه‌ای از کتاب‌های مختلف با موضوعات متنوع برای کودکان خود انتخاب کنید تا تنوع ذهنی و دانش آنها را افزایش دهید.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم انتخاب کتاب‌ مناسب می تواند به رشد و توسعه مهارت‌های زبانی، ادراکی و اجتماعی کودک کمک بسیار کند. بعد از خواندن کتاب از کودک بپرسید چه چیزی از داستان یاد گرفته و یا چه چیزهایی را در آن دوست داشت. اگر کودک شما به یک کتاب علاقه‌مند نیست، اجبار به مطالعه آن نکنید؛ کتابی را پیدا کنید که واقعاً به آن علاقه دارد.

  • آیا متن و تصاویر این کتاب برای کودک جذاب است؟

در کتاب های تصویری، به دنبال تصاویری باشید که چشم شما و شخصیت های آشنا را به خود جلب کند. انتخاب های شما باید کودک را به سمت اشاره کردن، لمس و صحبت درباره آن تصاویر دعوت کند. کتابهایی را که برای کودک جالب به نظر می رسد، با صدای بلند بخوانید تا از آن لذت ببرد.

 

هنگام خرید کتاب برای کودک، بین سرگرمی و یادگیری و چالش برانگیزی تعادل برقرار کنید. در سنین پایین تر برای کودک از کتاب هایی با چاپ بزرگ و پر تصویر و متن ساده، و همچنین سریال های داستانی جذاب استفاده کنید.

هنگام خواندن کتاب، با فرزندتان در مورد تصاویر، داستان و شخصیت ها صحبت کنید. متن را بخوانید و به هر کلمه اشاره کنید و از او سؤالاتی در مورد داستان بپرسید و از او بخواهید تا پیش بینی کند که آخر داستان چه خواهد شد.

یک نمایش عروسکی بر اساس کتاب مورد علاقه کودک بسازید و با خود او، ان را اجرا کنید. همچنین میتوانید یک اجرای برای کل خانواده فراهم کنید، و فراموش نکنید که آن را حتما ضبط کنید!

و در نهایت، مهمترین نکته این است که تجربه خواندن برای کودکان شما لذت‌بخش و انگیزه‌بخش باشد. انتخاب کتاب‌هایی که باعث ایجاد علاقه به مطالعه در کودکان می‌شوند، امری بسیار مهم است.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/09/18
  • 24 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!