بهترین زمان خواندن کتاب برای کودک

کتاب خواندن برای کودک علاوه بر آنکه یک روش عالی برای گذراندن زمان و برقراری پیوند دوستی با او و در کنار هم بودن است، عاملی مهم در رشد شناختی و هیجانی کودک نیز می باشد. در این مقاله درباره بهترین زمان خواندن کتاب برای کودک خود با شما صحبت خواهیم کرد.

چرا کتاب خواندن برای کودک خوب است؟

مهم نیست که کودک شما چه سنی دارد، خواندن کتاب همراه با کودک راهی برای توسعه و پیوند نزدیک و دوستی با یکدیگر است. کودکان در هر سنی از توجه لذت میبرند و نوازش کردن به آنها احساس امنیت میدهد، و این مساله برای رشد اجتماعی و عاطفی شان بسیار مهم است.

هرچه کودک در هفته ها، ماه ها و سال های اول زندگی خود بیشتر بشنود، مهارت های زبانی او بهتر خواهد شد و بدین ترتیب به پیشرفت او در مدرسه کمک فراوان میکند.

صحبت با کودک در مورد کارهایی که هر دو باید در طول روز انجام دهید، روشی خارق العاده برای کمک به توسعه زبان و درک او از جهان پیرامونش است. خواندن داستانهای کودکانه و نگاه کردن به کتابها در کنار یکدیگر، استفاده از بازی و … از روش های نوین تربیتی است.

با همین مقدمه کوتاه دیدیم که خواندن کتاب برای کودکان بسیار مفید و مهم است، در زیر به تعدادی از فواید کتاب خواندن برای کودکان اشاره خواهیم کرد:

1. توسعه دایره واژگان: خواندن کتاب به کودکان کمک می‌کند تا دایره واژگان خود را گسترش دهند. آشنا شدن با کلمات جدید و مفاهیم مختلف در داستان‌ها به آنها کمک می‌کند تا زبان خود را بهبود دهند.

2. تقویت مهارت‌های خواندن و نوشتن: خواندن به کودکان در یادگیری مهارت‌های خواندن و نوشتن کمک می‌کند. آنها با مشاهده نحوه نوشتار، ساختار جملات، و استفاده از علائم نگارشی آشنا می‌شوند.

برای مشاهده کتاب آموزشی برای کودکان می توانید بر روی لینک آن کلیک کنید.

3. تقویت تمرکز و توجه: خواندن کتاب به کودکان کمک می‌کند تا توانایی تمرکز و توجه خود را تقویت کنند. آنها باید به داستان تمرکز کنند و شکل‌ها و کلمات را با دقت بخوانند.

4. توسعه خلاقیت: داستان‌ها و دنیای موجود در کتاب ها، تخیل کودکان را حریک می‌کنند. این تجربه‌های تخیلی به کودکان کمک می‌کند تا خلاقیت خود را تقویت کنند.

از این قبیل کتاب ها می توان به اژدهای مهربان اشاره نمود که کودک می تواند به خوبی آن را تصور کند.

5. تعامل اجتماعی: خواندن کتاب‌ها به کودکان فرصت می‌دهد تا با دیگران درباره کتاب‌ها و داستان‌ها صحبت کنند. این تعامل‌ها ارتباط‌های اجتماعی کودکان را تقویت می‌کنند و انگیزه آنها را برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خواندن با دیگران افزایش می‌دهد.

6. تعلیمات اخلاقی: داستان‌های کتاب‌ها معمولاً دارای پیام‌ها و درس‌های اخلاقی هستند که به کودکان مفاهیم اخلاقی مانند دوستی، احترام به دیگران، همدلی و تعاون را آموزش می‌دهند.

برای مشاهده کتاب داستان مذهبی می توانید بر روی لینک آن کلیک کنید.

7. آمادگی برای مدرسه: خواندن کتاب به کودکان در توانایی‌های مختلفی که برای مدرسه نیاز دارند، مثل تمرکز، تفکر منطقی، و توانایی‌های زبانی، کمک می‌کند.

بدین ترتیب می توان گفت که خواندن کتاب برای کودکان علاوه بر ارتقاء مهارت‌های زبانی و تحصیلی، تأثیرات مثبتی بر رشد فرهنگی، اجتماعی، و عاطفی آنها دارد و از نظر توسعه شخصی و تربیتی نیز بسیار حائز اهمیت است.

بهترین زمان خواندن کتاب برای کودک

به خاطر داشته باشید که برای آموزش هیچ وقت زود نیست!

کودک شما یاد گرفته است که صدای شما را در رحم تشخیص دهد و دوست دارد شنونده صدای شما باشد، از لحظه تولد با صدای بلند با او حرف بزنید و برایش آواز بخوانید. هرچه زودتر شما برای کودک خود کتاب بخوانید، در رشد او تأثیر مثبتی خواهد داشت.

مطمئناً ، نوزاد شما معنای آنچه را برای او میگویید نخواهد فهمید، اما ریتم ها و اصوات مختلف به تحریک و پیشرفت شنوایی او و همچنین ایجاد مهارت خوب گوش دادن در زندگی آینده اش کمک خواهد کرد.

مهم نیست کودک شما چند سال دارد، خواندن منظم به او کمک می کند تا درک کند که کتاب ها هم سرگرم کننده و هم آموزنده هستند! علاوه بر این، کتاب خواندن برای کودک لحظاتی آرام بخش و دلنشین را برای شما فراهم می کند که هر دو می توانید از آن لذت ببرید. پیچ و خم های داستان، به طرز شگفت انگیزی آرامش بخش کارهای روزانه کودک شما خواهد بود.

برای خواندن کتاب با کودک، زمانی که مناسبتر به نظر می‌آید را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کودکان با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است زمان مورد نظر برای یک کودک، برای دیگری زمان مناسبی نباشد. در زیر تعدادی از زمان‌های مناسب برای خواندن کتاب به کودکان را معرفی می‌کنم:

1. قبل از خواب شبانه: برای بسیاری از کودکان، قبل از رفتن به خواب زمان مناسبی برای خواندن کتاب داستان است. این باعث می‌شود کودکان به طور متوسط آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشند.

2. در طول روز: اگر کودک شما به طور منظم در خانه است، می‌توانید هر زمانی که برای شما و او مناسب است را برای خواندن کتاب با او انتخاب کنید.

3. قبل از خواب ظهر: برخی از کودکان نیاز دارند تا قبل از خواب ظهر، یک داستان بشنوند تا انرژی‌شان کاهش پیدا کند و به راحتی به خواب بروند.

4. بعد از مدرسه: اگر کودک شما به مدرسه می‌رود، بعد از بازگشت از مدرسه یا پس از تمام کردن وظایف مدرسه می‌توانید وقتی که آرامش دارد، برای خواندن کتاب به او ملحق شوید.

5. در زمان‌های انتظار: اگر در مطب پزشک، در انتظار یک ملاقات، یا در سفرهای بلند مدت هستید، کتاب‌ خواندن می تواند علاوه بر سرگرم کننده بودن، مفید نیز باشد.

و مهمتر از همه اگر خواندن کتاب برای کودکان لذت‌بخش و مفرح باشد، به آنها انگیزه ای برای مطالعه بیشتر می دهد.

با انتخاب کتاب های مناسب و آموزنده برای کودکان،  در رشد هر چه بیشتر و بهتر شخصیت او سهیم باشید.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/09/30
  • 19 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!