کتاب کودک , کتاب کودک و نوجوان , کتاب شعر , کتاب داستان , کتاب آموزشی

تاثیر شعر روی کودکان

معمولا کودکان به محیط اطراف خود توجه زیادی نشان نمی دهند و مشغول بازی و سرگرمی با وسایل و اسباب بازی های خود می باشند. اگر می خواهید توجه کودک خود را جلب کنید و موضوعی را به او بیاموزید , باید از روشی استفاده کنید که برای او جذاب و جالب باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد تاثیر شعر روی کودکان صحبت کنیم.

نقطه مشترک تمامی کودکان علاقه و توجه آن ها به شعر می باشد. کودکان به دلیل لحن آهنگین و داشتن وزن و قافیه, نسبت به شعر علاقه زیادی از خود نشان می دهند.

اگر دقت کنید می بینید شما نیز بیشتر مطالبی را که از دوران کودکی خود به خاطر میاورید , در قالب شعر می باشند. بنابراین بهتر است برای آموزش کودک خود از کتاب هایی که , داستان را در قالب شعر بیان می کنند استفاده کنید.

چند مورد از تاثیرات شعر روی کودکان

 • شعر , باعث شادی و لذت کودک می شود و او را هیجان زده می کند. کودکان با شعر های داستانی , شعر را درک می کنند و به مرور زمان مفاهیم آن را فرا می گیرند.
 • شعر زیبایی های جهان و طبیعت را به کودک نشان می دهد و حس نشاط و شادابی و امید به آینده را در کودکان افزایش می دهد.
 • شعر , کودک را در موقعیت هایی قرار می دهد که امکان تجربه ی آن ها در واقعیت را ندارد و باعث می شود کودک , به طور خیالی خود را در آن موقعیت ها تصور کند و خلاق باشد.
 • چون واژگان شعر موزون و آهنگین است کودکان را تشویق می کند تا با واژه ها بازی کنند و این امر موجب لذت بردن از زبان و گسترش دامنه واژگانی در ذهن کودک می شود.
 • دنیای شعر و داستان به دنیای رنگی و شاد کودکان نزدیک است , بنابراین کودکان به سادگی با شعر ارتباط برقرار می کنند و آن را می فهمند.
 • معمولا اولین چیزی که بچه ها موقع شعر خواندن به خاطر می سپارند، قافیه های آن است. قافیه ها به کودکان کمک می کنند تا بتوانند آواهای مشابه در کلمات متفاوت را درک کنند و درنتیجه بتوانند روان تر بخوانند و حتی بعدها روان تر بنویسند.
 • مهمترین تاثیر شعر روی کودکان این است که, به بچه ها کمک می کند تا تلفظ صحیح کلمه های جدید را یاد بگیرند. این اتفاق باعث می شود که آن ها هم در خواندن قوی تر باشند و هم در برقراری ارتباط با دیگران آدم های موفق تری بشوند.
 • در شعر کلمات لزوما به همان شکلی که در محاوره یا کتاب ها به کار می روند استفاده نمی شوند، برای مثال گاهی کلمه ای کوتاه تر می شود یا در زمینه ای قرار میگیرد که معنای آن را به طور کامل تغییر می دهد. شعرهای کودکان هم با اینکه ساده هستند, اما به طور کامل از این قبیل بازی های ادبی به دور نیستند. درنتیجه شعر خواندن به بچه ها کمک می کند تا یاد بگیرند که گاهی ممکن است شکل کلمه ای عوض بشود اما همان معنی را داشته باشد

نکته انتهایی

انتشارات نیک پی ناشر تخصصی کودک و نوجوان , مجموعه ای از کتاب های داستانی را در قالب شعر منتشر کرده و در اختیار مخاطبین خود قرار داده است.

برای دیدن مجموعه کتاب های شعر و داستان انتشارات نیک پی روی قسمت لینک شده کلیک کنید.

 • انتشارات نیک پی
 • 1399/02/16
 • 23 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!