کتاب کودک , کتاب کودک و نوجوان , نشر کودک , داستان خوانی کودکانه

فواید داستان خوانی برای کودک

کودکان تمایل زیادی به گوش کردن داستان دارند,  اما معمولا والدین به دلیل مشغله های فکری و نبود وقت از انجام این کار طفره می روند. در این مقاله می خواهیم در مورد فواید داستان خوانی برای کودک صحبت کنیم.

داستان گویی در واقع  بیان خلاقانه ی تخیل است , که این کار به کنش های متقابل با ایجاد تنوع در لحن نیازمند است تا داستانی مهیج و جالب برای شنوندگان ایجاد شود . یک داستان گوی خوب ، به شنونده امکان تخیل پردازی می دهد و حس داستان پردازی او را تحریک می کند . داستان پردازی می ‎تواند به اشکال مختلفی از جمله : نمایش عروسکی ، موسیقی ، کمدی و شعر انجام شود. برای تحقق این مهارت نیاز به صبر، پایداری و آزمون و خطا است.

هشت فایده داستان خوانی برای کودک

افزایش قدرت تخیل

از جمله فواید داستان خوانی برای کودک افزایش قدرت تخیل او می باشد. وقتی شما هنگام خواب برای کودک خود داستان تعریف می کنید و در مورد مشکلی که شخصیت اصلی داستان دارد توضیح می دهید , باعث می شوید کودک شما قبل از خواب به آن موضوع فکر کند و به دنبال یافتن راهی برای حل مشکل باشد , این اتفاق در نهایت باعث افزایش قدرت تخیل کودک می شود.

توانایی مجسم نمودن شخصیت ها، مکان ها و موقعیت ها و رویدادهای غیرواقعی و خیالی، زندگی کودک را رنگین تر و شادتر می سازد، به همین دلیل، شما باید این مهارت را به فرزند خود بیاموزید.

همچنین شما میتوانید از فرزند خود بخواهید انتهای داستان را حدس بزند و نظر خود را در مورد اتفاقات بیان کند. در این حالت علاوه بر افزایش قدرت تخیل او , داستان نویسی کودک را نیز تقویت می کنید.

ایجاد رابطه ای دوستانه با کودک

معمولا هنگامی که والدین از سرکار به منزل بر می گردند , به استراحت و تماشای تلویزیون می پردازند  و به این شکل روز به روز از فرزند خود دور تر می شوند. اگر شما برای فرزند خود وقت بگذارید و قبل از خواب کمی برای او داستان بخوانید , می توانید از این طریق با کودک خود رابطه ای صمیمانه برقرار کنید که این موضوع روی آینده کودک تاثیر به سزایی دارد.

قوی شدن زبان کودک

معمولا سن حرف زدن در کودکان , متفاوت است . معمولا تمامی کودکان در بیان کردن منظور خود و یا جمله بندی دچار مشکل می باشند. شما می توانید با داستان تعریف کردن برای کودک خود و صحبت کردن با او در مورد وقایع و اتفاقات درون داستان , توانایی صحبت کردن در فرزند خود را تقویت کنید .

علاقمند شدن کودک به کتابخوانی

وقتی کودک می بیند شما دارید از روی کتاب یک داستان را برای او تعریف می کنید , نسبت به کتاب کنجکاو می شود و به سمت آن می رود. در این مرحله تصویرسازی کتاب و رنگبندی تصاویر نقش بسیار مهمی در علاقمندی کودک به کتاب دارد. سعی کنید کتاب هایی که برای کودک خود می خوانید دارای تصاویر رنگی و شاد باشند.

تقویت هوش کودکان

خواندن کتاب، ما را از هوش و ذکاوت بیشتری برخوردار می کند. هنگامی که کودکان، داستان هایی را که ما می خوانیم، می شنوند، آنها به عنوان مثال، قواعد و دستور زیان و واژگان را فرا می گیرند و به دلیل آن که آن ها، معلومات بسیار زیادی را از داستان خواندن های شما کسب کرده اند، در مدرسه، فردی موفق خواهندبود.

علاوه بر آن، هر داستان، جنبه اخلاقی خود را دارد و آنچه را که خوب یا بد است، بیان می کند.

آگاهی از فرهنگ و ریشه خود

در قالب داستانها، از دوران کودکی و فعالیت های مختلف گذشته خود بگویید، با این کارکودکان را با آداب و رسوم و سنت های مختلفی که در خانواده تان وجود دارد، آشنا می کنید. گفتن داستان در مورد اعضای مختلف خانواده کمک خواهد کرد که آنها اصل و نسب خود را بهتر درک کنند.

بالا بردن توجه کودکان

اغلب کودکان توجه کمی به صحبت ها و اتفاقات اطراف خود دارند و تمام وقت مشغول شیطنت و بازی می باشند. شما می توانید با داستان خوانی برای آن ها و پرسش سوال در مورد داستان,  توجه آن ها را به داستان جلب کنید.

بهتر است تا هنگامی که کودک به داستان شما توجه نکرده است , از خواندن ادامه داستان خودداری کنید.

آسان کردن یادگیری مطالب مدرسه

بسیاری از داستان ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دوران تحصیل کودکان مربوط می شوند. این داستان ها قدرت یادگیری کودک را , در دوران مدرسه را بالا می برد.

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/02/14
  • 20 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!