3 راه برای انتخاب کتاب مناسب برای کودکتان

انتخاب کتاب مناسب برای کودکان بسیار مهم است زیرا می تواند شروع یک اشتیاق مادام العمر برای مطالعه و خواندن فرزندان باشد. بهمین دلیل در این بخش درباره 3 راه برای انتخاب کتاب مناسب برای کودکتان مطالبی مفید در اختیارتان قرار می دهیم.

برای شروع چشمهای خود را ببندید و کمی به کودکی تان سفر کنید، بیشتر چه کتاب هایی را دوست داشتید؟ آیا از آن کتاب چیزی را بخاطر دارید؟ همواره به یاد ماندنی ترین کتاب های دوران کودکی آنهایی هستند که تصاویر زنده، داستان های هیجان انگیز و شخصیت های جالب دارند.

حال برای آنکه کودکمان را به مطالعه ترغیب کنیم، مهم است که کتابهای مناسبی برای خواندن در اختیار او قرار دهیم. بعضی اوقات آنها می خواهند خودشان كتاب ها را انتخاب كنند. گاهی اوقات کتاب ها را بر اساس جلدشان، گاهی بر اساس شعر و گاه بر اساس نقاشی های داخل کتاب انتخاب می کنند.

3 راه برای انتخاب کتاب مناسب برای کودکتان

1. سطح خواندن

برای کودکان مهم است که کتاب هایی که در دسترس آنها قرار میگیرد، نزدیک به سطح خواندن آنها باشد. اگر کتابی بسیار سخت را در اختیار او بگذاریم، از خواندن ناامید میشود و ما نمی خواهیم این اتفاق بیفتد.

اگر فرزندتان به تنهایی مطالعه می کند از قانون پنج انگشت استفاده کنید. اگر کتاب دارای چند کلمه دشوار است، آن را با صدای بلند همراه با فرزندتان بخوانید. هیچ اشکالی ندارد که کودکان را در معرض زبان پیچیده تری در زمینه قرار دهیم اما اگر می دانید زبان و مفاهیم برای آنها برای لذت بردن از داستان بسیار دشوار است، یک کتاب ساده تر انتخاب کنید.

برای اندازه گیری سطح خواندن از ابزارهای مختلفی میتوان استفاده کرد. معمولا در مدارس این سطح اندازه گیری و به والدین اعلام میشود، برای مثال مناسب برای گروه سنی الف یا ب. همچنین میتوانید هنگام خرید کتاب،  سطح سنی آن را از فروشنده بپرسید یا روی کتاب مشاهده کنید.

بدین ترتیب به زبان ساده تر باید بگوییم کتاب هایی را برای کودک انتخاب کنید که ارتباط با آنها آسان باشد. فرزند شما باید بتواند با کتاب دنیاها و زندگی‌های مختلف را کشف کند، بتواند خود را در شخصیت‌ها ببیند. برای مثال اگر داستانی در دنیای خیالی هیولاها و پری ها اتفاق می افتد، و شخصیت های آن  امیدها و خواسته هایی دارند، کودک باید بتواند به راحتی با آنها ارتباط برقرار کرده، و بدین ترتیب علاقه بیشتری به خواندن کتاب تا پایان خواهد داشت.

2. کیفیت

کتاب ها اصلا با هم برابر نیستند و براحتی متوجه تفاوت کیفیت متن کتاب های مختلف با یکدیگر میشوید. در انتخاب یک کتاب با کیفیت مناسب میتوانید از بخش نظرات، پیشنهادات و انتقادات کاربران استفاده کنید. ببینید که آیا کتاب “توصیه شده” است، عنوان “بهترین کتاب”، یا حتی “ستاره دار” بودن نیز میتواند نشان دهنده خوب بودن کتاب باشد.

بهتر است کتاب هایی را انتخاب کنید که به بچه ها چیزهای مهمی را آموزش می دهند، مانند مهارت های ضروری زندگی، آموزش الفبا، آموزش اعداد، شناخت رنگ ها و …. .

3. مناسب بودن

فقط به دلیل اینکه یک کتاب با سطح خواندن کودک ما مناسب است، کفایت نمیکند. گاه کتاب هایی در سطح کودک نیز حاوی مطالبی هستند که درک و فهم  آن برای کودک دشوار است.

بررسی کتاب ها، فیلم ها، بازی های ویدئویی، برنامه ها، وب سایت ها، نمایش های تلویزیونی و موارد دیگر بعهده والدین است. میتوان بصورت آنلاین و از طریق اینترنت درباره کتابهای موردنظر اطلاعات کسب کرد و یا در جلسات نقد و بررسی کتاب ها با حضور نویسندگان شرکت نمود.

به عنوان والدین، ​​باید بدانیم که گاهی کتابها به طور شگفت آوری از نظر مناسب بودن متفاوت هستند. نمونه این اتفاق در سریال هری پاتر رخ داد. برای اولین سری این کتاب، یعنی هری پاتر و سنگ جادوگر ، ناشر آن را برای سنین 9 تا 12 سال پیشنهاد داد، اما با انتشار آخرین کتاب یعنی هری پاتر و یادگاران مرگ، این کتاب برای بالاتر از 12 سال نوشته شده است.

 

در نهایت کتاب‌های خوب می‌توانند به سادگی همان کتاب‌هایی باشند که فرزندتان می‌خواهد. به فرزندتان اجازه دهید تا کتاب‌هایی را که دوست دارد بخواند، انتخاب کند زیرا انتخاب خواندن به جای نخواندن، گامی مهم به سمت مادام‌العمر خواندن است.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/09/27
  • 28 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!