آموزش الفبا | آموزش الفبای انگلیسی | آموزش الفبا آسان | روش های آموزش الفبا

روش های آموزش الفبای انگلیسی به کودک

این روز ها همه ی والدین به دنبال روش های آموزش الفبای انگلیسی به کودک خود میباشند زیرا زبان انگلیسی از جمله مهارت هایی است که در طول زندگی فرد همواره مورد استفاده قرار میگیرد و روی زندگی شخص بسیار تاثیر گذار میباشد.

کودکان دارای ذهنی پویا و خلاق میباشند . این دوره از زندگی بهترین زمان برای یادگیری مطالب جدید است و علاقمند کردن کودک به مطالب جدید کار ساده ای میباشد.

 

بهترین روش های آموزش الفبای انگلیسی به کودک

 

1. داشتن برنامه مشخص

داشتن یک روال مشخص برای یادگیری انگلیسی در خانه بسیار مفید است. بهتر است که جلسات کوتاه و منظم باشند. ۱۵ دقیقه برای کودکان کافی است. شما می‌توانید زمان جلسات را به مرور و با بزرگ‌تر شدن کودک‌تان و افزایش ظرفیت تمرکزش، بیشتر کنید. فعالیت‌ها را کوتاه و متنوع انتخاب کنید تا توجه کودکان را جلب کند.

سعی کنید فعالیت‌هایی مشخص را هر روز در زمانی مشابه تکرار کنید. کودکان وقتی بدانند که قرار است در چه زمانی چه کاری را انجام دهند، احساس راحتی می‌کنند. می‌توانید هر روز بعد از مدرسه یک بازی انگلیسی انجام دهید یا پیش از خواب، یک داستان انگلیسی برای او بخوانید.

اگر فضای کافی در منزل دارید، می‌توانید گوشه‌ای را برای زبان انگلیسی تعیین کنید و هر چه مرتبط با انگلیسی است مثل کتاب‌ها، بازی‌ها،  یا کاردستی‌هایی که کودک درست کرده است را در آنجا قرار دهید. بچه‌ها اغلب نیاز دارند کلمات و عبارات را بارها بشنوند تا بتوانند آن ها را به خاطر بسپارند.

 

2. علاقمند کردن کودک

سعی کنید آموزش خود را به شکل بازی و سرگرمی پیش ببرید به گونه ای که کودک از آن لذت ببرد و به حروف الفبای انگلیسی علاقمند شود زیرا در غیر این صورت کودک شما دلسرد میشود و هیچ توجهی به آموزش های شما نمیکند.

 

3. آهسته پیش بروید

از هفته اول آموزش او را مجبور به یادگیری و حفظ کردن همه حروف نکنید. به یاد داشته باشید آموزش حروف الفبا برای کودک شما مطالبی جدید و بسیار خسته کننده میباشد بنابراین آرام پیش بروید، برای مثال روزی چند حرف آموزش داده و در طول چند روز این حروف را تکرار کنید و بعد به سراغ بقیه حروف بروید.

 

4. بازی کردن با کودک

کودکان وقتی در حال تفریح هستند به طور طبیعی قدرت یادگیری شان افزایش می یابد. فلش کارت ها شیوه‌ی بسیار خوبی برای آموزش و تکرار کلمات میباشند و بازی‌های بی‌شمار و متنوعی وجود دارند که شما می‌توانید با فلش کارت ها انجام دهید. فلش کارت ها علاوه بر سرگرم کردن کودک او را به یادگیری علاقمند میکنند.

علاوه بر این پازل ها نیز ابزار بسیار مناسبی برای آموزش به کودک میباشند. این روزها پازل ها در طرح ها و رنگ های مختلف تولید میشوند و بسیار مورد توجه کودکان قرار گرفته اند.

سایر بازی ها برای آموزش الفبای انگلیسی به کودک عبارتند از :

  • بازی های نقشی: کودک و والدین هرکدام نقش یک کاراکتر را بازی کرده و باهم انگلیسی صحبت می کنند
  • بازی های صفحه ای مثل مار و پله یا دیگر بازی های سنتی
  • بازی های کلمه ای: هر نفر باید با اول یا آخر کلمه دیگری کلمه ای جدید بگوید
  • بازی های آنلاین

 

5. الفبا را با شعر یاد دهید

الفبا را با شعر و  آواز برای کودک بخوانید. به یاد داشته باشید که چگونه حروف الفبا را یاد گرفتید ، و هنوز هم لحن آهنگین آن را به خاطر می آورید یادگیری همراه با شعر و آهنگ بسیار در یادگیری کودک تاثیر دارد به طوری که بعد از چند بار تکرار کردن کودک ناخودآگاه لحن آهنگین آن را به یاد می آورد.

 

6. آموزش حرف به حرف

حروف را یک به یک به او بیاموزید ، اجازه دهید که حروف را در شکل ها و اندازه های مختلف ببیند (می توانید از نمودارها ، بازی خمیر ، کتاب های رنگ آمیزی و غیره استفاده کنید). هنگامی که او به حروف بزرگ رسید ، قبل از آموزش حرف بعدی ، معادل کوچک همان حرف را به او بیاموزید.

 

7. برای کودک‌تان کتاب‌ داستان بخوانید

کودکان عاشق کتاب‌هایی با رنگ‌های روشن و تصاویر جذاب هستند. با هم به تصاویر نگاه کنید و در حالی‌که به هر تصویر اشاره می‌کنید، کلمات را به زبان بیاورید بعدا می‌توانید از کودک‌تان بخواهید تا چیزهای مختلف در کتاب را به شما نشان دهد. ولی در انتخاب کتاب مناسب کودک دقت کنید.

 

8. سرعت آموزش خود را تغییر دهید

آموزش خود را با سرعت یادگیری کودکتان مطابقت دهید، سرعت یادگیری کودکان با یکدیگر تفاوت دارد، تنها زمانی به آموزش حرف بعدی بپردازید که مطمئن باشید  حروف الفبای پیشین را به خوبی فرا گرفته است. همین حروف را بارها و بارها تکرار کنید ، اما به روش های جدید و سرگرم کننده ، تا زمانی که او کاملا به آنها مسلط شود.

 

9. تکرار و استمرار

انیمیشن، فیلم، شعر و آهنگ و هر چیز دیگری را که کودک دوست دارد برای او تهیه کنید. کودک تلاش می کند تکرار کند و به زودی توانایی شناسایی حروف را نیز پیدا خواهد کرد. آموزش همراه با شعر و سرگرمی های مورد علاقه کودک میتواند تلاش او برای یادگیری چند برابر کند. تکرار روزانه آموزش بیشترین تاثیر را در یادگیری کودک دارد.

 

سن مناسب آموزش الفبای انگلیسی

به این نکته دقت کنید که زبان انگلیسی زبان دوم کودکان محسوب میشود بنابراین آن ها باید ابتدا حروف الفبای فارسی را به خوبی بیاموزند و روی زبان مادری خود تسلط کامل پیدا کنند.
بعد از این که کودک شما موفق شد کلمات فارسی را واضح بیان کند و جملات معنا دار بگوید شما میتوانید آموزش الفبای انگلیسی را در حد بسیار ساده و با سرعتی آهسته آغاز کنید.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/12/27
  • 23 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!