کتاب کودک , کتاب تصویری کودک , نقش کتاب در پیشرفت ذهنی کودک , کتاب داستان کودک

نقش کتاب های تصویری بر پیشرفت ذهنی کودکان

کتاب های تصویری کتابهایی هستند که تصویرهای زیادی همراه با متن یا بدون متن دارند و داستانی را بازگو می‌کنند. نقش کتاب های تصویری بر پیشرفت ذهنی کودکان بسیار مهم است زیرا باعث شکل گیری ارتباط تعاملی و کاملا متفاوت میان والدین و فرزندان می شود و به کودکان اجازه می‌دهد که بتوانند داستان ها را درک کنند، و همین موضوع باعث تقویت و درک مطلب می شود.

نقش کتاب های تصویری بر پیشرفت ذهنی کودکان:

 آشنایی کودک با ادبیات از گهواره و لالایی با شنیدن آغاز میشود.در دهه های اخیر به دلیل اهمیت ادبیات کودک مقوله خواندن کتاب برای نوزادان در دستورکار مادران، مربیان قرار گرفته است. تنها شنیدن کافی نیست و کودک میتوانند از همان سنین کم کتابهای خاص خود را داشته باشند و لذت خواندن را تجربه کنند.

  1. وقتی کودکان در خواندن کتاب به مشکل برمی‌خورند، تصاویر به آن ها کمک میکند تا معنای آنچه را که میخوانند، متوجه شوند.
  2. کودکان وقتی می‌توانند از روی تصاویر کتاب خط بعدی داستان را از پیش بگویند، بسیار هیجان‌زده می‌شوند و به این ترتیب مهارت‌هایی چون واج‌شناسی، آواشناسی، درک مطلب و روان‌خوانی را به دست می‌آورند.
  3. کتاب‌های تصویری چندین حس کودک را به‌صورت هم‌زمان درگیر می‌کنند که این امر به پیشرفت کودکان در زمینه رشد فکری و قوه تخیل کمک می‌کند.
  4. این نوع کتاب‌ها، ابزاری مناسب برای آموزش مفهوم عمل و عکس‌العمل هستند.
  5. کتاب تصویری به کودک در خودشناسی و شناخت دیگران یاری می رساند. عواطف و احساسات او را صیقل می دهد و نگرشش را نسبت به آنچه در اطرافش می گذرد وسیعتر می کند و در نهایت کتاب را جزئی از زندگی آنها می کند.

جالب اینکه تحقیق ها نشان داده است مراحل رشد ذهنی کودک از همان ابتدا آغاز می شود و با استفاده از کتاب تصویری برای کودکانی که هنوز زبان باز نکرده اند سبب می شود که کودک در هنگام طبیعی باز کردن زبان بسیار سریعتر بر سخن گفتن خود مسلط شود و در واقع تمام واژه هایی را که در هنگام شنیدن کتاب یا گفتگوهای والدین با او دریافت و ذخیره کرده است یکباره مورد استفاده قرار بدهد.

خواندن کتاب و قصه گویی تنها وسیله موثر برای سرگرم کردن و لذت بردن بچه ها است و تصویر سازی کتاب کودکان به آنها کمک می کند که درک و فهم بصری توانایی توجه به جزئیات و مهارت های زبانی در آنها افزایش یابد. گوش دادن ، فهمیدن و سخن گفتن را به آنان می آموزد باعث ایجاد میل به گفتگو در آنان می شود. افق دید آنها را از طریق حس تخیل وسعت می دهد. به انها می آموزد که تجربه ها و موقعیت های خاص را درک کرده و برای کسب تجربه های جدید مورد استفاده قرار دهند به آنها نشان می دهد که دیگران چگونه حس می کنند و رفتار می نمایند. به خصوص برای کودکانی که هنوز خواندن نمی داند نقش به سزایی دارند که گاه شکلی اموزشی به خود دارند گاه شکل اسباب بازی و گاه داستانی اند. علاوه براین کودکان خیلی چیزها را از طریق نگاه کردن یاد میگیرند به همین دلیل کتاب های تصویری موثر در پیشرفت ذهنی کودکان هستند.

کودک با خواندن یا گوش سپردن به قصه بر  توجه و دقتش به پیرامون خود می افزاید و دربارۀ هر موضوع و پدیده ای فکر می کند .او از این راه مهارت هایی مثل خوب دیدن ،خوب شنیدن ، پرسیدن و به دنبال پاسخ بودن را به دست می آورد. در این میان وظیفۀ بزرگسالان تنها ایجاد اشتیاق به خواندن در کودکان نیست . بلکه آن ها باید برای تداوم خواندن در گروه های سنی برنامه هایی را  پیش بینی کنند تا عادت به خواندن در درون کودک، پایدار و نهادینه شود.

کتاب های انتخابی برای کودکان باید جذاب ، عمیق و شیرین باشند و با تجربه ها، نیازها، علایق و توانایی های آن ها هماهنگ باشد و به کنجکاوی ها و آرمان های بلند پروازانۀ آن ها پاسخ دهد.

کتاب مناسب، تخیل کودک را تقویت می کند و بر تجربه های او می افزاید. به او لذت می دهد و او را به خواندن علاقه مند می کند.

برای مشاهده کتاب های تصویری نشر نیک پی روی لینک آبی کلیک کنید.

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/04/25
  • 24 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!