کتاب کودک | کتاب کودک و نوجوان | تصویر سازی کتاب داستان | رده سنی کودک و نوجوان | کتاب مناسب کودک

تصویر سازی کتاب کودک

تصویرسازی کتاب کودک , حداکثر خلاقیت و توان هنرمندان را به رخ میکشد چرا که مخاطب آنها کودکان هستند و اغلب رنگها باید روشن و واضح باشند. تصویرسازی کتاب کودکان باید به گونه ایی باشد که مهارت شناختی کودکان را تحریک کند.

در عین حال که داستان ها را به تصویر می کشد و امور واقعی را آموزش می دهد, نباید از دنیای خیالی کودکان دور باشد. بزرگسالان هم می توانند از هنر زیبای این تصویر سازی ها لذت ببرند و در فضای جادویی کتاب های کودکان غوطه ور شوند.

نکات مهم در تصویر سازی کتاب کودک

انتقال پیام نویسنده

در گام اول تصویرگران نه تنها باید به اصول رشته گرافیک , مبانی هنرهای تجسمی و تکنیک های مختلف تصویرسازی کتاب کودکان آشنا باشند بلکه باید انواع ادبیات کودکان و مبانی آموزش را به درستی بدانند.

تصویر سازی در کتاب کودک باید به گونه ای باشد که پیام داستان را به مخاطب منتقل کند.

توجه به گروه سنی مخاطب درتصویرسازی کتاب کودکان

کتاب های کودکان با توجه به گروه سنی آنها تقسیم بندی می شوند چرا که متن ها و داستان ها برای سنین مختلف باهم تفاوت دارند. تصویرسازی کتاب کودکان هم باید مناسب درک و زبان کودکان باشد. سعی کنید متن هارا چندبار با دقت مطالعه کنید.

استفاده از تصاویر مرتبط به متن

متن داستان را با دقت بخوانید, شخصیت ها, عناصر اصلی و اتفاقات مهم داستان را علامتگذاری کنید. می توانید در هنگام خواندن متن در دفتر طراحی خود طرح های اولیه که به ذهنتان می رسد را بکشید.

چرا که اولین حس هایی که از متن می گیرید می تواند در مراحل بعد خلاقیت شما را بیشتر کند. در تقسیم بندی متن حواستان به فریم های درخواستی برای کتاب باشد.

به گونه ایی متن خود را تقسیم کنید که هر فریم حرفی برای گفتن داشته باشد.

شخصیت سازی یا طراحی کارکتر

تصویرگران باید به شخصیت ها و خصوصیت اخلاقی ذکر شده در داستان توجه کنند. این بخش بسیار وابسته به تخیل طراح است.
چرا که باید با تمام ذهن خود شخصیتی را طراحی کند که به تصویر ذهنی کودکان پس از خواندن کتاب بسیار نزدیک باشد و تمام ویژگی  های متن را داشته باشد.

این مرحله به تمرین و تجربه بسیاری نیاز دارد. اضافه کردن چاشنی تخیل به طراحی شخصیت های کتاب در این مرحله می تواند به بهبود قوه تخیل کودک کمک کند.

در این مرحله می توانید به حیوانات هم شخصیتی انسانی بدهید چرا که حیوانات از گذشته بسیار دور نقش بزرگی در فرهنگ و ادبیات ما دارند.به دلیل علاقه کودکان به حیوانات میتوان بسیاری از پیام های داستان را به راحتی انتقال داد.

جان بخشیدن به اشیا در تصویرسازی کتاب کودکان

با اضافه کردن مشخصه های انسانی به اشیا می توانید آنها را زنده کنید. وقتی نویسنده در متن هایش به اشیا  جان بخشیده شما هم می توانید وارد این دنیای خیالی شوید و آنرا به تصویر بکشید.

طراحی استوری بورد

طراحی های کوچک که پیش طرح فضا سازی شما هستند را استوری بورد می گویند که نمای کلی از فریم ها را مشخص می کند و روند داستان را ازابتدا تا انتها نشان میدهد.

با اینکار می توانید اشکالات خود را پیدا کنید و جزئیات کارتان را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید که محل تای برگه ها مشخص شود تا لطمه ایی به طرحتان وارد نشود.

انتخاب زاویه دید مناسب در تصویرسازی کتاب کودکان

تصور کنید در روند یک داستان هستید و تمامی اتفاقات را تماشا می کنید, بهترین زاویه دید را برای مخاطبتان از آن داستان طراحی کنید.

در اندازه ها و زاویه دیدتان تنوع ایجاد کنید چرا که ساده بودن و تکرار یک زاویه دید خواننده را خسته می کند و شما نباید فراموش کنید که مخاطب شما کودکان و نوجوانان هستند.

تصویرسازی کتاب کودک باید ثبات داشته باشند

موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گرفته شود، انسجام و یکنواخت بودن تصویرگری‌ها در کل کتاب است.
هر یک از شخصیت‌ها باید از ابتدا تا انتهای داستان به وضوح قابل شناسایی باشند.

حرف آخر

به طور کلی، هر چه رده‌ی سنی پایین‌تر باشد، به تصاویر بیشتری نیاز است و حداقل یک تصویر در هر صفحه باید موجود باشد زیرا کودکان نوپا توانایی خواندن ندارند و تنها با تصاویر ارتباط برقرار می کنند.

ولی در رده های سنی بزرگتر که توانایی خواندن متن در آن ها وجود دارد تصاویر از اهمیت کمتری برخوردارند.

فراموش نکنید تصویر سازی کتاب بر اساس گروه بندی سنی یکی از ویژگی های اصلی کتاب مناسب کودک می باشد.

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/01/24
  • 41 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!