کتاب رنگ آمیزی , آموزش نقاشی به کودکان , آموزش شناخت رنگ ها به کودک

آموزش مهارت رنگ آمیزی به کودکان

رنگ آمیزی کردن فعالیتی سادست که به رشد کودکان کمک می کند. بچه ها مهارت‌های مختلفی را آموزش میبینند و ممکن است در انجام وظایف خاصی مهارت لازم و کافی را نداشته باشند یا کودک شما ممکن است بارها و بارها هنگام رنگ آمیزی از خطوط بیرون بزند، وظیفه والدین آموزش مهارت رنگ آمیزی به کودکان است. رنگ آمیزی میان خطوط مهارت‌های حرکتی مچ‌ها و انگشتان را تقویت می‌کند و هماهنگی بین چشم و دست را بالا می‌برد. همچنین مهارت رنگ آمیزی میان خطوط، باعث بهبود مهارت نوشتن می شود و کودک یاد می‌گیرد چگونه کلمات را بین خطوط دفتر مشق خود بنویسد.

5 روش برای آموزش مهارت رنگ آمیزی به کودکان:

 1. طرز صحیح در دست گرفتن مداد
 2. استفاده از کتاب های رنگ آمیزی با خطوط درشت تر در ابتدای کار
 3. کودک خود را با انواع مختلفی از قلم مو و مداد رنگی با اندازه‌های مختلف از نظر بزرگی و کوچکی و ضخامت آشنا کنید و اجازه دهید خودش تشخیص دهد از کدوم قلمو یا مداد برای نقاشی خود استفاده کند.
 4. استفاده از کتاب های آموزش رنگ آمیزی با جزئیات و رنگ های بیشتر
 5. تشویق کودک به رنگ آمیزی که در ابتدا می‌توانید دست کودک خود را نگه دارید و به او آموزش دهید تا چگونه بین خطوط مشخص شده رنگ آمیزی کند بدون اینکه اجازه دهد رنگ ها از خط بیرون بزنند.

کودکان با نقاشی کردن حس خوبی پیدا می کنند چرا که باعث آرامش خیال و رشد و تعالی کودک می شود. گاهی در مدارس  اهمیت کمی به نقاشی داده می شود در حالی که این درس یا هنر تاثیر بسیار زیادی در روحیه بچه ها دارد و با جدی گرفتن این هنر می توانند در سایر درس ها هم موفق بشوند. اگر کودکان در معرض هنری مثل نقاشی قرار بگیرند، میزان فعالیت های مغزی آن ها افزایش می یابد و مفاهیم را بهتر درک می کنند همچنین نقاشی باعث افزایش خلاقیت در کودکان می شود و به هر چه منظم تر شدن آن ها کمک می کند.

استفاده از کتاب رنگ آمیزی مناسب برای کودکان بسیار ضروری و مهم است چون این کتاب ها علاوه براینکه مهارت نقاشی کردن را آموزش می دهد می تواند به شناخت مواردی مثل: میوه ها، حیوانات، رنگ ها، مشاغل و … به کودکان کمک کند. رنگ آمیزی یکی از راههای ابراز و تخلیه احساسات برای کودکان می باشد که باعث پرورش قوه تخیل در آنها نیز می شود. کتابهایی از کارتونها و حیوانات مورد علاقه کودکان می تواند آن ها را تا ساعت ها سرگرم رنگ کردن و آموزش کند. استفاده از رنگ در کتاب کودکان بر یادگیری آن ها بسیار تاثیرگذار است.

کامل کردن یک شکل بعد از رنگ آمیزی به کودکان حس موفقیت می دهد که این حس باعث افزایش اعتماد بنفس در آنها می شود. رنگ آمیزی علاوه بر آموزش صبر باعث ایجاد حس آرامش در کودکان می شود. والدین علاوه بر آموزش رنگ آمیزی، رنگ ها را هم باید به کودکان بیاموزند. کودکان هنگامی که مشغول بازی هستند، رنگ‌ها را بهتر یاد می‌گیرند. به کمک بازی‌ها و فعالیت‌های سرگرم‌کننده می‌توان توجه کودک را به رنگ‌ها جلب کرد. او به کمک بازی نام رنگ‌ها و ویژگی‌های مخصوص به آن را راحت‌تر به حافظه می‌سپارد.

بازی های مختلفتی برای آموزش رنگ ها به کودکان وجود دارد مثل: زمانی که برای پیاده‌روی می‌روید از او بخواهید رنگ‌های موجود در طبیعت را بگوید، بازی با میوه ها، بازی با جوراب ها، بازی با نوار های رنگی و …. .

برای دیدن کتاب های رنگ آمیزی انتشارات نیک پی رو قسمت لینک شده کلیک کنید

فواید نقاشی کردن برای کودکان:

 • آرامش ذهن و حس آزاد بودن پیدا می کنند
 • افزایش خلاقیت کودکان
 • باعث دور شدن از استرس ها، نگرانی ها و تفکرات منفی
 • تقویت قوه تخیل کودکان
 • هماهنگی بین چشم و دست کودک
 • حل شدن مشکلات یادگیری با افزایش اعتماد به نفس و تکنیک های هنری .
 • تقویت مهارت های حرکتی
 • آمادگی برای ورود به مدرسه

 • انتشارات نیک پی
 • 1399/05/04
 • 79 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!