...
کتاب کودک | کتاب مناسب کودک | رنگ آمیزی کتاب کودک | رنگ مناسب کودک

استفاده از رنگ در کتاب کودکان

استفاده از رنگ در کتاب کودکان روی خلاقیت فکری و ذهنی کودکان و رشد تفکر آنان تاثیر گذار است.

خط ، شکل ، رنگ ، بافت و ترکیب‌بندی مهم‌ترین عناصر تصویر به شمار می‌روند، عنصر رنگ , کامل ‌کننده خط و شکل در آفرینش تصویر است. پیدایش احساس و عاطفه در نمایش رنگ هدفی است که تصویرگر به آن توجه نشان می‌دهد.

استفاده از انواع رنگ در کتاب کودک

نقش رنگ پیش از همه با عواطف و احساسات بشر نزدیکی دارد و در هنر بیش از هر چیز برانگیزاننده است. در گذشته رنگ‌های آکروماتیک (سیاه، سفید و خاکستری) برای کتاب‌های کودکان استفاده می‌شد که کاربرد این رنگ‌ها در کتاب ‌های کودکان چندان مناسب نیست، همراهی رنگ ‌های آکروماتیک با رنگ‌های کروماتیک (زرد، قرمز، آبی و ترکیبات آن) باعث پدید آمدن انواع حس‌ها و ایجاد شادی می‌شود.

رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی و هم خانواده هایشان احساس گرما، دوستی، خشم، انرژی و جنب و جوش را در ذهن خواننده ایجاد می کنند و او را به تحرک و ورود به جمع هدایت می‌کنند در عوض رنگ‌های آبی، سبز و هم خانواده هایشان به احساس آرامش، خلوت‌پذیری و تنهایی، اندوه، سکون و دلزدگی راه می‎‌برند .

رنگ‌های خنثی (خاکستری و قهوه‌ای) نیز باعث ایجاد تعادل و هماهنگی میان رنگ‌ها می شوند. رنگ‌ها نقش‌های نمادین را نیز به عهده دارند به طور نمونه می‌توان گفت  :

سفید نشانه آرامش و صلح و دوستی

سیاه بیان استعاری ستم، شب‌زدگی و اسارت

زرد بیان‌کننده شادمانی‌های شبانه و جلوه‌گری

آبی ارتباط روحانی انسان و آرامش‌جویی

در نتیجه عنصر رنگ در  تصویرسازی کتاب برای کودکان  باعث جذب و افزایش روند یادگیری کودکان می شود. شیوه و سبک تصویرگری که ممکن است باعث ایجاد عدم درک و ایجاد اشکال دربیان داستان شود را می توان با رنگ‌ها تا حد زیادی برطرف نمود و ارتباط کودکان را با کتاب بیشتر کرد.

کودک به وسیله رنگ‌ها مشتاق می شود داستان را تا انتها دنبال کند . رنگ ها باعث می شوند کودک به کتاب واکنش نشان دهد و معنی شکل ها و خطوط را بهتر  متوجه شود . بنابراین قبل از انتخاب کتاب مناسب کودک خود باید به رنگ های استفاده شده در کتاب دقت کنید همچنین باید محصولی را انتخاب کنید که محتوای آن بر اساس گروه سنی  کودک باشد. توجه داشته باشید شما می توانید با تهیه کتاب های رنگ آمیزی برای کودکان خود علاقه و یادگیری آن ها را چند برابر کنید.

رنگ ها چگونه بر کودکان تاثیر می گذارند؟

رنگ ها می توانند کودکان , به ویژه آنهایی که کم توجه هستند و نمی توانند تمرکز کنند را را تحریک کنند. کودکان به کمک رنگ ها یاد می گیرند ابراز احساسات کنند و اگر به آنها اجازه دهید به سلیقه خود رنگی برای اتاق و لباس خودشان انتخاب کنند، اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت و خلاقیت و احساسات بیشتری از خود نشان می دهند. رنگ ها می توانند احساسات کودکانی را که در ابراز عواطف و احساسات مشکل دارند، نشان دهند.

 

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/01/28
  • 50 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!