کتاب کودک , کتاب مناسب , داستان جذاب , نویسندگی کتاب کودک

10 نکته برای نوشتن اولین کتاب کودک

در حالی که ممکن است فکر کنید نوشتن کتاب برای کودکان بسیار ساده و  آسان است، اما باید بگوییم نوشتن یک کتاب خوب برای کودکان و انتشار آن با موفقیت چالش های بسیاری دارد. کتابهای تصویری بیشترین کتابهایی هستند که در حوزه کودک تالیف و منتشر میشوند. در این بخش همراه تیم نیک پی باشید تا 10 نکته برای نوشتن اولین کتاب کودک را با شما مطرح کنیم.

10 نکته برای نوشتن اولین کتاب کودک

 

نکته 1 – مخاطبان خود را درک کنید!
هنگامی که به نوشتن کتاب برای بچه ها فکر می کنید، در واقع باید ابتدا رده سنی آنها را در نظر بگیرید. کدام محدوده سنی ابتدا به ذهنتان می رسد؟ با وجود آنکه توانایی خواندن در کودکان به سرعت رشد می کند، سبک شما باید متناسب با یک گروه سنی خاص باشد. گروه های سنی کودکان عبارتند از:

کودکان خردسال: سنین 2-6
درجه میانه: سنین 8-11
بزرگسالان جوان: سنین 12+

بسیاری از نویسندگان به اشتباه فکر می کنند که داستان آنها برای همه گروه های سنی مناسب خواهد بود. بهتر است که یک گروه را انتخاب کنید و به طور خاص فقط برای آنها بنویسید.

 

نکته 2 – موضوعی مناسب انتخاب کنید!
انتخاب یک موضوع مناسب اساسی ترین بخش نوشتن کتاب است. در نظر بگیرید که برای گروه سنی مدنظرتان، چه چیزی برای آنها مهم است؟ آنها در زندگی روزمره در چه موقعیت هایی هستند؟ به عنوان مثال،  در مورد مردی ننویسید که هر روز در یک رستوران کار می کند زیرا مخاطب شما کودک است. حتی اگر داستانی جذاب و  سرگرم کننده داشته باشید ، مشکلات آن شخصیت برای کودکان بسیار خردسال مهم نخواهد بود. کودک باید بتواند از نظر بصری با شخصیت هارابطه برقرار کند و آن داستان را برای دیگران تعریف کند.

 

نکته 3 – روند داستان مهم است!
داستان باید یک شروع واضح، و یک نقطه اوج مناسب داشته باشد و  سپس یک پایان روشن؛ بدین صورت کودک از کتاب لذت خواهد برد. این مساله که شخصیت اصلی با چه مشکلی روبرو شد؟ با چه افراد خاصی ملاقات کرد؟ و … بسیار مهم است زیرا کودکان از شخصیت ها یاد میگیرند ، به خصوص اگر از تصاویر برای ارتباط بهتر استفاده کنید.

 

نکته 4 – داستان را لطیف نگه دارید!
کودکان برای تفریح، ​​اول از همه داستان می خوانند. اگر میخواهید از طریق داستان درس زندگی به کودکان بدهید ، ابتدا باید داستانتان  جالب و جذاب باشد. سعی کنید از افسانه های مناسب سن مخاطب در داستان خود استفاده کنید، و پیامهای خوب به کودک بدهید مانند مهربانی، دوستی، فداکاری و ….

 

نکته 5 – بین کلمات و تصاویر تعدال خوبی برقرار کنید!
از آنجا که داستان های کودکان کوتاه است ، این یک چالش بزرگ تر است که داستان خود را به طور موثر بگویید. استفاده از تعادل مناسب کلمات برای تصاویر در طول داستان می تواند به ساخت کتاب با کیفیت کودکان کمک کند. بیشتر کتابهای کودک با تصاویر بین 50 تا 1000 کلمه طول دارند. داستان باید بدون استفاده از کلمات ، اصطلاحات یا وقایع غیر ضروری به جایی برسد که بتواند کودک را از نکته اصلی دور کند. یک کتاب با کودکان وجود دارد که متفاوت از رمان های بزرگسالان و رمان های YA است. تعداد محدودی از شخصیت ها وجود دارد و تمرکز بر روی تجربیات آنها باقی می ماند.

 

نکته 6 – وقت بگذارید!
علیرغم کوتاه بودن داستانهای کودکان، در انتخاب نام مناسب و کلمه های متن دقت کنید، زیرا داستان ها بر کودکان تأثیر میگذارند. میتوانید وقت بیشتری را برای مطالعه در خصوص کودکان و گشت زنی در کتابخانه ها صرف کنید.

 

نکته 7 – بی نظیر باشید!
چه چیزی باعث تفاوت داستان ها با یکدیگر میشود؟ کودکان بیشتر به چه کتابهایی علاقه مند هستند؟

باید به خاطر داشته باشید که می توانید یک کتاب کودکانه احمقانه ، خنده دار یا جدی تولید کنید. هیچ راه استانداردی ی برای گفتن یک داستان وجود ندارد. كودك می تواند با اندوه، جراحت یا بیماری روبرو شود و كتاب ها راه غلبه بر آن چالش ها را به او بیاموزند.

 

نکته 8 – ناشر مناسب را پیدا کنید!
برای یافتن افرادی که در حوزه کودکان تخصص دارند، کمی تحقیق کنید. ساده ترین روش نگاهی به کتاب های منتشر شده کودکان است. با ناشرانی که سالها مورد اعتماد بوده اند و کارنامه درخشانی دارند، همکاری کنید.

 

نکته 9 – تصویرگر مناسب پیدا کنید!
اگر تصمیم دارید که اثر خود را منتشر کنید، باید تصاویر آن را هم در نظر بگیرید. یک بودجه مناسب برای کارهای هنری خود تعیین کنید. به سراغ یک تصویرگر مناسب بروید، کسی که سالها در حوزه کودک کار کرده و با این مخاطب آشنایی کامل دارد.

 

نکته 10 – هزینه ها را در نظر بگیرید!
برای فروش کتاب خود برنامه ریزی کنید. با استفاده از تصاویر مناسب، و یک موضوع مناسب و جذاب براحتی می توانید به صورت آنلاین و مستقیم کتاب خود را به خریداران عرضه کنید.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/10/30
  • 17 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!