کتاذب کودک , داستان های جذاب کودکانه , علاقه به کتاب

راههای جالب برای حفظ علاقه کودکان به خواندن داستان

بعضی اوقات برای جلب توجه کودکان به کتاب خواندن باید مثل همیشه فکر نکنیم. خواندن داستان و قصه گویی برای حفظ هویت فرهنگی، هوش هیجانی، روابط و تعاملات اجتماعی و ایجاد حس کنجکاوی در کودکان بسیار حیاتی است. با راههای جالب برای حفظ علاقه کودکان به خواندن داستان میزان قصه خوانی را در کودکان افزایش دهید.

راههای جالب برای حفظ علاقه کودکان به خواندن داستان

1. داستان پردازی فقط به معنای خواندن نیست! نمایش های رادیویی و کتابهای صوتی را در ماشین پخش کنید. هر گاه داستانی را می گویید یا می خوانید ، از کودک خود سؤالاتی در مورد شخصیت ها یا داستان بپرسید، کودک را درگیر داستان کنید.

2. اگر کودک شما دوست ندارد کتاب بخواند ، تسلیم نشوید! شاید کتاب صحیحی را پیدا نکرده اید. میتوانید از یک معلم یا کتابدار در این خصوص کمک بگیرید. اگر فرزند شما به تنهایی قادر به خواندن نیست، با صدای بلند برای او داستان را بگویید.

3. با صداهای خنده دار کتاب بخوانید! برای کودکان کوچکتر، کتاب های شعرگونه عالی هستند. خجالت نکشید، لهجه ها را انجام دهید، صدای خود را بالا و پایین کنید تا شکل روایت به خود بگیرد. بگذارید فرزندانتان به نحوه داستان گویی شما بخندند.

4- حتما یک زمان را به خواندن اختصاص دهید! این کار را به یک قانون تبدیل کنید، برای مثال در یک زمان خاص، یه مدت مشخص حتی 15 دقیقه را صرف خواندن کتاب بکنید.

5- بگذارید بچه ها خود کتاب انتخاب کنند! اگر کودک شما در حال خواندن کتاب هایی است که شما آنها را تصدیق نمی کنید، آن را ممنوع نکنید. با او درباره انتخاب کتاب و سلیقه اش بحث و صحبت کنید، از او بخواهید تا علت علاقه اش به آن کتاب را توضیح دهد.

6. فشار همسالان! معمولا کودکان به توصیه های دوستان خود بیش از بزرگسالان عمل میکنند. میتوانید با برقرار کردن رابطه ای دوستانه با همسالان کودک خود، آنها را راهنمایی کنید.

7. گاها به کتاب های کودک خود سر بزنید! با مطالعه کتاب های مورد علاقه کودک و صحبت درباره شخصیت های آنها میتوانید به سلیقه کودکتان دست یابید و در بار بعدی همان کتاب مورد علاقه او را تهیه کنید.

8. رفتاری را که میخواهید مشاهده کنید، انجام دهید! کودک خود را دعوت کنید تا در کنار هم روی نیمکت بنشینید، و با هم و برای هم کتاب بخوانید. کتاب ها را در سبدها ، قفسه ها و میزهای مشخص نگه دارید. در حفظ و نگهداری کتاب ها دقت کنید، بدین شکل کودک رفتار مناسب را از شما یاد میگیرد.

9. “دو حقیقت و یک دروغ” روش خوبی برای گفتن یک داستان است! در وقت شام، همه باید سه چیز را که آن روز اتفاق افتاده ، بگویند ، دو مورد درست است و دیگری نه. سپس نفر دیگر باید حدس بزند که کدام دروغ بود؟این یک راه دوستانه برای کسب اطلاع از اتفاقات روزمره فرزندتان است.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/10/11
  • 24 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!