5 روش جلب توجه کودکان به کتاب

علاقه کودک به کتاب میتواند کمک کند تا علاوه بر مهارت های زبانی، مهارت های سواد آموزی و اجتماعی نیز در کودک ایجاد شود. خواندن کتاب با فرزند به آنها کمک می کند تا کودکان نقش مهم کتابها را در زندگی درک کنند. در این بخش همراه ما باشید تا با 5 روش جلب توجه کودکان به کتاب بتوانید علاقه آنها را به مطالعه تقویت کنید.

کودک شما با خواندن کتاب در معرض بسیاری از داستانها و مباحث روزانه قرار می گیرد، مانند علم، طبیعت، جغرافیا، تاریخ و … با کتاب خواندن شما به کودک خود فرصت میدهید تا بارها و بارها کلمات خاص را بخواند و یاد بگیرد.

5 روش جلب توجه کودکان به کتاب

1. کتابها را در زندگی روزمره خود بگنجانید.

با اینکار به کودک خود فرصت های مکرر می دهید تا کتاب ها را کشف کند و از آنها بیاموزد. همانطور که کودک به طور منظم هر روز لباس میپوشد یا غذا می خورد ، کتاب ها نیز می توانند بخشی از یک روال معمولی در زندگی او باشند.

هر روز خواندن کتاب را در یک زمان مشخص انجام دهید مثلا قبل از خواب، بعد از حمام یا وسط روز. می توانید یک مکان خاص هم در خانه خود ایجاد کنید تا فرزندتان همیشه برای خواندن به آنجا برود.

2. فرزند خود را در معرض خواندن دیگران قرار دهید.

بخش عمده ای از آنچه کودک شما در مورد جهان می آموزد از طریق مشاهده و کاوش بدست می آید. برای ایجاد علاقه آنها به خواندن یک کتاب مناسب تهیه کنید و در مقابل فرزند خود بخوانید، این امر اهمیت خواندن را به فرزندتان نشان میدهد.

3. خواندن را به یک فعالیت تعاملی تبدیل کنید.

کودک با تصاویر موجود در کتاب ارتباط برقرار میکند. صداهایی را ایجاد کنید که با مردم، حیوانات یا اشیاء داخل کتاب مطابقت داشته باشند. آواز خواندن یا خواندن ریتمیک باعث توجه کودک در شنیدن میشود.

میتوانید در کنار هم کتاب بخوانید و درباره آن صحبت کنید. از عروسک ها و اسباب بازی ها برای نمایش داستان کتاب بهره ببرید.

4. ایجاد یک تجربه خوب از کتاب همراه با بازی 

برای یادگیری یک دانش در مورد دنیای اطراف کودکتان، باید کتابی ایجاد کنید که بطور خاص درباره آن دانش صحبت کند. همچین کتابهایی با عنوان کتابهای تجربه، ایجاد میشوند و داستانی هستند که شامل فعالیتهای فرزند شما در زندگی خود است.

یک روش فوق العاده برای علاقه مند کردن فرزند به خواندن آن است که “داستان” را بصورت کامل از ابتدا تا انتها بخوانید.

کتابی با تصاویر و کلمات مختلف که شامل فعالیتهای روزانه کودک نظیر رفتن به مدرسه ، باغ وحش یا خرید. آشپزی در خانه؛ بازی با دوستان فراهم کرده و سپس همراه با کودک خود آن را بخوانید و همچنین به آنها اجازه دهید تا آن کتاب را با خانواده و دوستان دیگرش نیز بخواند.

5- به كتابخانه برويد.

رفتن به یک كتابخانه برای كودك سفری ویژه و شگفت انگیز است، آنرا مكرر انجام دهید. به کودک خود اجازه دهید تا کتابهایی را انتخاب کند که به آنها علاقه مند است.

به انواع کتابهایی که فرزند شما انتخاب می کند توجه کنید، زیرا میتوانید موضوع خاص و موردعلاقه او را دریابید. فرزندتان را مجبور نکنید تا کتاب خاصی را انتخاب کند. با کنترل آنها برای انتخاب یک کتاب مناسب، می توانید استقلال را در کودک تقویت و به لذت بردن او از خواندن کتاب کمک کنید.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/10/09
  • 24 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!