چگونه به کودک در انتخاب کتاب مناسب کمک کنیم؟

چگونه به کودک در انتخاب کتاب مناسب کمک کنیم؟ این چالش بسیاری از والدینی است که به کتاب فروشی ها مراجعه کرده و در معرض انبوهی از کتاب های کودکانه قرار می گیرند.

کودکان در هر سنی میتوانند یک خواننده خوب کتاب شوند اما بعنوان والدین، برای هدایت و راهنمایی او به سمت کتابهایی که سرگرم کننده یا چالش برانگیز هستند، باید کمی زمان و حوصله به خرج دهید.

شاید عادت کرده باشید که خودتان برای کودک کتاب انتخاب کنید. باید بدانید که انتخاب یک کتاب مناسب به کودک کمک می کند تا در وهله اول یاد بگیرد. با استفاده از برخی راهکارهای ساده، می توانید به کودک کمک کنید تا یک کتاب خوب و مناسب برای خودش انتخاب کند.

چگونه به کودک در انتخاب کتاب مناسب کمک کنیم؟

یافتن کتاب مناسب برای خواندن می تواند کار دشواری باشد، به خصوص که کودک باید کتابی را پیدا کند که هم مورد علاقه او باشد، و هم توانایی خواندن آن را نیز داشته باشد. بعلاوه شما به عنوان والدین، می‌خواهید به فرزندتان کمک کنید تا کتاب‌هایی را پیدا کند که با آن  ذهن خود را گسترش دهد و مهارت‌های سوادآموزی او را بهبود ببخشد.

  • برای شروع یک ایده و هدف برای خواندن کتاب مشخص کنید، حتی اگر هدف فقط لذت بردن باشد. از کودک بپرسید: امروز به دنبال چه کتابی هستی و چرا؟ از آنها بخواهید تا درباره انتخاب خود توضیح دهند.

کودک را تشویق کنید تا وقت خود را در جستجوی کتاب ها در کتابخانه یا کتابفروشی ها بگذراند. به فرزندتان اجازه دهید تا کتابهایی که در منزل دارید را بخواند. داستان های ساخته شده را از داستانهای واقعی جدا کنید و در مورد هر کتاب با او صحبت کنید.

  • به کودک برای انتخاب کتاب اختیار عمل بدهید، اجازه بدهید که کتابی را پیدا کند که با علایق او نزدیک هستند. اگر کودک شما به ورزش یا نقاشی یا هر سرگرمی دیگری علاقمند است کتابی در این زمینه برایش خریداری کنید.

رمان های گرافیکی (داستانهای کمیک) یک راه عالی برای علاقمند کردن خواننده است و نگاه کردن به تصاویر آن، فرد را به خواندن ترغیب و تشویق میکند.

  • اگر کتابی را پیدا کردید که به نظر جالب بود، ابتدا ببینید آیا از نظر سطح شواری برای کودک شما مناسب است. یک صفحه را به صورت تصادفی باز کنید و از فرزندتان بخواهید تا شروع به خواندن آن کند. به او اجازه دهید تا کلماتی را که نمی داند، بپرسد. اگر تعداد کلماتی را که کودک شما نمیداند بیشتر از پنج است، احتمالاً کتاب برای او بسیار چالش برانگیز است.

توجه داشته باشید کتابی که خواندن آن خیلی سخت است، می‌تواند دلهره‌آور باشد و کودک را از خواندن منصرف کند. اگر سطح دشواری کتاب چیزی فراتر از توانایی کودک است ، با یکدیگر آن را بخوانید. می توانید نوبتی بخوانید و کلمات ناآشنا را آنطور که میدانید برایش ساده کنید. بدین صورت کودک از خواندن کتاب و همنشینی با شما لذت بیشتری خواهد برد.

  • اگر فرزند شما به نویسنده خاصییا به یک سری کتاب های خاص علاقه دارد، انتخاب آسان است، کتاب‌های مشابه برای کودک خود از همان نویسنده یا از همان ژانر باشید تا کودک شما از خواندن لذت ببرد.

مهم‌ترین چیز آن است که کتاب‌هایی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید فرزندتان از آن لذت خواهد برد، بدین ترتیب او تمایل بیشتری به خواندن کتاب و وقت گذراندن با کتاب خواهد داشت.

  • بعنوان یک راهنمایی خوب می توانید به معلم مدرسه یا کتابدار کتابخانه مراجعه کنید و از او کتاب مناسب با سن کودک خود را بخواهید. همچنین برخی از کتاب ها سن مناسب برای خواندن کتاب را بر روی جلد یا پشت جلد دارند، که می توانند به شما در انتخاب کتاب مناسب با سن کودک خود یاری برسانند.

 

و در آخر باید بگوییم که با استفاده از این راهکارهای ساده دیگر یافتن کتاب مناسب برای خواندن کار دشواری نیست، و می توانیم به کودک خود کمک کنیم تا کتابی را پیدا کند که هم به آن علاقه داشته باشد و برایش جذاب باشد و هم بتواند آن را به راحتی بخواند، بدین ترتیب کودک به خواندن کتاب علاقمند می شود.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/10/04
  • 20 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!