کتاب کودک , کتاب خواندن برای کودک , علاقمند کردن کودک به کتاب

چگونه برای کودک خود کتاب بخوانم؟

چگونه برای کودک خود کتاب بخوانم؟ این پرسش بسیاری از والدینی است که علاقه دارند تا کودکشان به کتاب و کتابخوانی علاقمند شود. در این بخش همراه ما باشید با ایده هایی فوق العاده برای خواندن کتاب برای کودک.

در ابتدا این نکته را بخاطر بسپارید که کودک شما یاد می گیرد تا بین چیزهایی که او بیشتر آنها را دوست دارد مانند شما، همسرتان و صداهای شما، و داستانهای مورد علاقه اش ارتباط برقرار کند.

چگونه برای کودک خود کتاب بخوانم؟

برای شروع، به کودک خود اجازه دهید تا ابتدا ریتم زبان را بشنود و  آن را بفهمد. او صدای شما را انتخاب کرده است، پس از آنچه می خوانید لذت ببرید، زیرا کودک شما نیز از آن لذت می برد!

با رشد بینایی کودک در چند ماه اول، او مجذوب تصاویری با رنگهای روشن و تضادهای تند خواهد شد. این بهترین زمان برای معرفی کتاب های تصویری به او می باشد.

تکرار به کودک کمک میکند تا مهارت های زبانی خود را بسازد، بنابراین به دنبال داستانهایی باشید که از همان عبارات دوباره و دوباره استفاده می کنند، یا فقط داستان های مورد علاقه کودک خود را برای او بخوانید. برای علاقه مند شدن کودک، صدای خود را بهنگام قصه خوانی تغییر دهید یا برای شخصیت های مختلف از صداهای مختلف استفاده کنید.

اگرچه کودک شما هنوز نمی تواند با شما صحبت کند، اما سعی کنید تا در مورد آنچه می خوانید از او سؤال کنید. برای مثال اگر یک توپ زرد در کتاب وجود دارد، به توپ قرمز اشاره کنید و بپرسید: ” دوست داری با توپ زرد بازی کنی یا توپ قرمز ؟” در داستان پیش بروید و جواب را بگویید: “فکر می کنم توپ قرمز را بیشتر از توپ زرد دوست داری.”

به دنبال کتاب هایی باشید که تصاویر پنهان یا برجسته داشته باشند. کودک شما از ریتم آواز خواندن لذت می برد. کتاب های مورد علاقه او را بخوانید و به او فرصت دهید تا آنچه را که در صفحه است ببیند، نقاشی کند یا عکس العملی نشان دهد. برای مشاهده انواع کتاب برجسته ، می توانید بر روی لینک آن کلیک کنید.

بخاطر داشته باشید که نوزادان دوست دارند به کتاب ها چنگ بزنند یا آنها را در دهان خود بگذارند، پس کمی مراقب باشید. برای این مرحله از رشد کودکان کتاب نمدی و پارچه ای و انواع کتاب جلد سخت مناسب ترین انتخاب ها هستند که می توانید برای مشاهده آنها بر روی لینک ها کلیک کنید.

هنگامی که برای کودک خردسال خود کتاب میخوانید، به جای تلاش برای یادگیری بیشتر بر روی لذت بردن از داستان متمرکز شوید. تأکید بر آموزش حروف، صداها و هجا می تواند لذت داستان را از بین ببرد!

 

همچنین برای کمک به کودک خود برای مطالعه کتاب و افزایش علاقه او به خواندن، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

1. محیطی آرام و دنج برای کتاب خواندن کودک خود، مانند یک کتابخانه کوچک یا یک میز خواندن، فراهم کنید زیرا می‌تواند توجه کودک را به خود جلب کند.

2. به کودک چگونگی استفاده از کتاب ها و خواندن آنها را با توجه به مرحله رشدی و شناختی کودک آموزش دهید، تا به درک ساختار کتاب و چگونگی فهم آن به کودک کمک کنید.

3. کتاب هایی را انتخاب کنید که با سطح سنی و علاقه‌های کودک شما متناسب است. برای کودکان کوچکتر، کتابهای تصویری و داستان‌های کوتاه بسیار مناسب تر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک چطور کتابهایی مناسب برای کودک خود انتخاب کنیم؟ کلیک کنید.

4. برای کودک خود با صدای بلند کتاب بخوانید. این کار می‌تواند مهارت‌های تلفظ و درک مطلب کودک را افزایش دهد.

5. اجازه دهید کودک سوالات خود را بپرسد و در مورد داستان‌ها با یکدیگر بحث کنید. این فرصت به او امکان می‌دهد تا تفکر منطقی و تخیل خود را تقویت کند.

6. یک زمان ثابت برای خواندن بگذارید، چنین برنامه ای به کودک کمک می کند تا به کتاب خواندن عادت کرده و آن را جزیی از برنامه های روزانه خود قرار دهد. برای درک بهتر بر روی لینک بهترین زمان خواندن کتاب برای کودک کلیک نمایید.

7. علاقه خود را به کتابخوانی نشان دهید و تجربه‌های مثبت مرتبط با خواندن خود را برای کودک بیان کنید اینکه چه درسی از هر کتاب می توان گرفت و آن را در زندگی بکار برد، این کار باعث می شود تا کودک با کتاب ارتباطی متقابل تشکیل دهد و انگیزه او را برای بیشتر کتاب خواندن افزایش می دهد.

8. به کودک امکان استفاده از کتاب‌های الکترونیکی یا برنامه‌های آموزشی متناسب با سن او را بدهید.

9. تشویق و پاداش‌های کوچک برای دستیابی به اهداف مطالعاتی می‌تواند کودک را به کتاب خواندن بیشتر علاقمند کند.

10. به کودک استفاده از کتاب به عنوان یک منبع یادگیری را آموزش دهید.

 

و در آخر به یاد داشته باشید که علاقمند کردن کودکان به کتاب خواندن، نیاز به صبر دارد، زیرا این علاقه ممکن است با زمان تقویت شود. مهمترین نکته این است که فرایند کتاب خوانی برای کودکان لذت‌بخش باشد تا از خواندن لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!