کتاب کودک , کتاب جذاب , کتاب مناسب سن کودک

چگونه کتابهایی مناسب با سن کودکان، انتخاب کنیم؟

هنگامی که همراه با فرزند خود به کتابخانه می روید ، صدها کتاب برای انتخاب وجود دارد. اما چگونه کتابهایی مناسب با سن کودکان، انتخاب کنیم؟

از این فرصت استثنایی استفاده کنید و در این بخش همراه تیم نیک پی باشید، با رعایت سه نکته کوچک و ساده دقیقا میتوانید کتابهایی مناسب با سن و سطح درک و سواد کودکتان انتخاب کنید:

چگونه کتابهایی مناسب با سن کودکان، انتخاب کنیم؟

همانطور که در مقاله های قبلی گفتیم ساده ترین راه برای انتخاب یک کتاب مناسب آن است که یک لیست از کتاب های توصیه شده توسط معلم یا کتابدار را داشته باشیم. یک ایراد بزرگ این روش آن است که ممکن است این کتاب موردعلاقه کودک ما نباشد و این امر باعث دلسردی او شود.

1. ابتدا سطح خواندن فرزندتان را تعیین کنید.

گاهی اوقات، پیدا کردن یک کتاب مناسب سن برای کودک بسیار ساده است زیرا معمولا در پشت کتاب مقطع سنی آن چاپ شده است.

با استفاده از معیاری به نام لکسیل میتوانید کتاب مناسب را برای هر سن و مقطعی تشخیص دهید. اگر یک کتاب از استعاره ها، اصطلاحات یا واژگان مفهومی بسیار زیاد استفاده کرده باشد، درک آن نسبت به سایر کتاب های موجود در همان مقطع سنی چالش برانگیزتر است.

به یاد داشته باشید که کودکان با یکدیگر متفاوت هستند. ممکن است یک کتاب برای یک کودک سطحی معمولی و ساده و برای کودک دیگر سطحی دشوار و بالا داشته باشد.

2. قبل از خرید کتاب یک بررسی انجام دهید.

قبل از اینکه فرزندتان کتابی را انتخاب کند ، درباره محتوای کتاب بدانید ، کتاب را مطالعه کنید و از معلمان ، کتابداران یا سایر والدین و مربیان یادگیری مشاوره بخواهید.

همچنین می توانید از منابع اینترنتی که کتاب ها، فیلم ها، برنامه ها و بازی ها را بر اساس سن و ارزش یادگیری رتبه بندی می کنند، استفاده کنید. بخش نظرات آنلاین را با دقت بخوانید و آنگاه تصمیم بگیرید.

3. قابل اعتماد بودن را به فرزند خود بیاموزید.

به کودک خود کمک کنید تا خواننده ای مستقل شود. اگر کودک به طور تصادفی صفحه ای را که به آن علاقه مند است، باز کرده آن صفحه را بخوانید. در حین خواندن، کلمات ناآشنا را معنا کنید تا به درک بهتر کودک از مطالب کمک کنید.

از کودک بخواهید که به سوالاتی نظیر : چرا می خواهم این کتاب را بخوانم؟ آیا برای رفع تکلیف مدرسه است یا فقط برای تفریح و وقت گذرانی؟ آیا به این کتاب علاقه دارم واز خواندن آن لذت می برم؟ آیا آنچه را می خوانم درک می کنم و می توانم آنچه را که خوانده ام خلاصه کنم؟ و … پاسخ دهد. این امر به شما کمک میکند تا در انتخاب کتاب های مناسب بیشتر دقت کنید.

شما چگونه کتابهایی مناسب سن و توانایی های فرزند خود پیدا میکنید؟ بهترین کتابهای کودکی که اخیراً خوانده اید کدام ها هستند؟ به ما خبر دهید!

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/10/18
  • 6 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!