الفبای کودک , کتاب کودک , آموزش کودک , کتاب آموزشی ,کتاب داستانی

آموزش الفبای فارسی به کودکان

طبق نظر بسیاری از روانشناسان آموزش الفبای فارسی به کودکان به طور کامل و دقیق به این شکل که کودک شما قبل از رفتن به مدرسه به حروف الفبای فارسی تسلط کامل داشته باشد کار درستی نیست زیرا ممکن است یادگیری حروف الفبا در سنین پایین برای کودک خسته کننده باشد و باعث دلسردی او از درس و مدرسه شود بنابراین بهتر است اجازه دهید همه چیز در سن مناسب خود اتفاق بیافتد.
ولی شما میتوانید با استفاده از بسیاری از کتاب ها و سایر روش ها ی ساده نظیر بازی و شعر علاوه بر سرگرم کردن کودک خود باعث آشنایی سطحی و ابتدایی او  با حروف الفبا شوید زیرا این کار باعث یادگیری بهتر کودکتان در مدرسه میشود. یکی از ضروری ترین ابزار برای رشد فکر و هوش و خلاقیت کودک، کتاب است. شما با خواندن کتاب برای فرزند خود می توانید تخیل و تصویر پردازی های ذهنی او را پرورش دهید .

روش های آموزش الفبای فارسی به کودکان

فارسی یکی از شیرین ترین و قدیمی ترین زبان های دنیا است و الفبای پیچیده ای ندارد. آموزش حروف الفبا به کودکان می تواند بسیار شیرین باشد شما میتوانید با آموزش الفبای آسان به کودک خود علاوه بر پرورش هوش و خلاقیت کودک خود او را برای خواندن و نوشتن آماده کنید. الفبای فارسی تشکیل شده است از سی و دو حرف که همگی با هم ترکیب می شوند و می توانند کلمات را بسازند.

آموزش حروف الفبا با شعر به کودکان

کودکان به شعر علاقمند هستند و شعر خوانی برای کودکان می تواند آن ها را برای یادگیری و آموزش حروف الفبا آماده تر کند. از قدیم الایام شعرهای مختلف و گوناگونی برای آموزش الفبا طراحی شده اند که در کوتاه ترین زمان می توانند هجی کردن و آشنایی کلی کودکان با حروف الفبا را به همراه داشته باشند.

شعر، مهم ترین ابزار یادگیری زبان برای فارسی زبانان است و وجود ادبیات آهنگین در این زبان باعث شده است که کودکان علاقمند به این روش باشند. همچنین شعر خوانی برای کودکان می تواند نوعی بازی و سرگرمی باشد که در ناخودآگاه کودک شما تاثیرگذار خواهد بود. استفاده از این روش برای آموزش حروف الفبا برای کودکان سنین دو تا پنج سال بیشتر توصیه می شود و در بیشتر مواقع نیز  بسیار مفید میباشد.

آموزش حروف الفبا با کتاب های آموزشی و تصاویر

امروزه کتاب های فراوانی برای آموزش الفبای فارسی به کودکان منتشر شده است که بسیار مفید و موثر میباشند زیرا افرادی متخصص با دانش و آگاهی کامل مطالب این کتاب ها را بر اساس گروه های سنی کودکان نوشته اند .

این کتاب ها معمولا با استفاده از طرح ها و رنگ های شاد و کودکانه باعث جذب کودکان میشوند. کتاب بهترین و قابل اعتماد ترین گزینه برای آموزش کودکان میباشد . البته باید در انتخاب کتاب مناسب دقت کنید زیرا بعضی از کتاب های موجود در بازار غیر استاندارد میباشند.

آموزش حروف الفبا با استفاده از فلش کارت

فلش کارت ها از دیگر ابزاری هستند که برای آموزش حروف الفبا مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از وسایل آموزشی که بیشتر برای کودکان بالاتر از سه سال مناسب میباشند  می توانند کودک را با شکل انواع حروف آشنا کرده و تا حدی او را را برای خواندن حروف آماده کنند. از خوبی های این سری از وسایل آموزشی می توان به توانایی کودک در یادگیری حروف کوچک، بزرگ و میانی اشاره نمود.

آموزش حروف الفبا با استفاده از پازل و جورچین

یکی دیگر از وسایلی که برای یادگیری و آموزش حروف الفبا مورد استفاده می باشد می توان به پازل و جورچین ها اشاره نمود. این وسایل بازی که امروزه در بیشتر مغازه های اسباب بازی فروشی یافت می شوند، ابزاری بسیار جذاب و مناسب برای یادگیری هرچه بهتر حروف الفبا به شمار می روند و استفاده از آن ها توصیه می شود. البته این روش برای دوره پیش دبستانی پیشنهاد میشود زیرا نسبت به سایر روش های بیان شده سنگین تر میباشد و استفاده از آن برای سنین پایین ممکن است باعث خستگی و دلسردی کودک شود.

نکته مهم

آموزش خواندن و نوشتن چیزی نیست که هر کودک بخواهد از سنین پایین آغاز کند و به یاد داشته باشید که نباید کودک خود را وادار به یادگیری کنید زیرا در این صورت ممکن است تلاش های شما نتیجه معکوس داشته باشد و ممکن است کودک شما حتی در زمان مدرسه هم به دلیل استرس ناشی از خاطرات وادار شدن به آموزش حروف الفبا، نتواند با مدرس و دوستان خود ارتباط برقرار کند. اگر میبیند کودکتان هیچ علاقه ای به یادگیری حروف الفبا از خود نشان نمیدهد آموزش را رها کنید.

در این صورت سعی کنید کتاب داستان های ساده با بیانی شیرین و روان برای کودک خود تهیه کرده و قبل از خواب با صدای بلند آن را برای فرزندتان بخوانید.

این کار باعث علاقمندی کودکتان به کتاب میشود که روی آینده او بسیار تاثیر گذار میباشد.

.

  • انتشارات نیک پی
  • 1398/12/21
  • 41 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!