کتاب کودک ,نشر کودک , بازی فکری کودکان , کتاب کودک و نوجوان ,

تاثیر بازی فکری بر کودکان

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و علاقمندی زیاد کودکان به بازی های کامپیوتری و تماشای تلویزیون , نقش بازی های فکری در زندگی کودکان بسیار کمرنگ شده است. با توجه به تاثیر بازی فکری بر کودکان , والدین تمایل زیادی به علاقمند کردن فرزندانشان به بازی های فکری دارند. والدین می توانند با تهیه بازی های فکری مناسب برای کودکانشان , در کنار آن ها نشسته و از وقت گذراندن با آن ها لذت ببرند.

دلیل تاثیر بازی فکری بر کودکان

بازی‌های فکری، بازی‌هایی هستند که نیاز به اطلاعات معنی‌دار و تلاش‌های شناختی دارند. بازی‌های فکری ممکن است تا حد زیادی براساس یک دانش عمیق و گسترده باشند . بازی‌های فکری در انواع مختلفی وجود دارد که قابلیت بازی به صورت فردی، دو به دو و تیمی را دارا هستند.

ویژگی های یک بازی فکری خوب

  • سرگرم کننده و لذت بخش باشد
  • اهداف تعیین شده داشته باشد
  • خودجوش و به صورت داوطلبانه باشد
  • مشارکت فعال کودکان را دربرگیرد
  • بخشی از یک قصه یا افسانه را شامل شود

فواید بازی‌های فکری برای کودکان

بازی فکری کودکان باعث ایجاد فضای جذاب، لذت بخش و پر جنب و جوش برای پرورش قدرت تفکر و تخیل کودکان می‌شود. احساسات شاد کودک، عامل مهمی برای ایجاد روانشناسی رشد و سلامت است. مهمترین تاثیر بازی فکری کودکان , ایجاد خلق و خوی دلیرانه  در کودکان است . بازی‌های فکری مناسب کودکان به شکل گیری پاسخ سریع و توانایی قضاوت کودکان کمک می‌کنند.

کودکان در بازی های فکری نیاز به ارائه پاسخ و قضاوت دارند , در بازی های فکری مناسب این نوع پاسخ‌ها و قضاوت‌ها هیجان آمیز می باشد و کودک را به جنب و جوش در می آورد.

کودکان تجربیات مثبت و احساسات موفقیت‌آمیزی را با انجام بازی بدست می‌آورند. از بازی‌های فکری , فرصتی را برای کودک فراهم می‌آورند تا از قوه خلاقیت و تخیل خود در حل مسئله استفاده کرده، آن را رشد داده و تقویت نمایند.

از جمله بازی های فکری بسیار رایج در سراسر دنیا می توانیم به پازل ها اشاره کنیم.

علاقمند کردن کودکان به بازی های فکری

همراهی کودکان در بازی , علاوه بر این که باعث علاقمندی سریع تر کودک به این بازی ها میشود , بلکه باعث ایجاد رابطه ای دوستانه بین افراد خانواده نیز می شود. والدین می توانند با کتاب خواندن برای کودک و بازی کردن با او , با فرزند خود وقت بگذارند و از دوران کودکی او نهایت لذت را ببرند.

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/02/25
  • 14 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!