کتاب کودک , تاثیر کتاب خواندن برای کودکان , تربیت کودکان با استفاده از کتاب , تربیت کودک

تاثیر کتاب روی تربیت کودک

در حال حاضر کتاب‌های زیادی در زمینه روانشناسی کودک وجود دارند و در اختیار والدین و مربیان قرار گرفته اند. این کتاب ‌ها کمک می‌کنند تا والدین بتوانند راه‌حل‌های علمی، قابل قبول و کارآمدی برای برخورد با مشکلاتی که در زمینه تربیت کودک به وجود می‌آید پیدا کنند. در این مقاله در مورد تاثیر کتاب روی تربیت کودک صحبت می کنیم.

چگونگی تاثیر کتاب روی تربیت کودک

کودکی مهم‌ترین دوره زندگی است چرا که اساس زندگی در این دوره پایه گذاری می‌شود و نقش والدین در شکل گیری خوب و بد این دوره اهمیت بسزایی دارد. اما این کار چندان ساده نیست و به کمک و مهارت‌های اصولی نیاز دارد. در دنیای امروز , راه‌های بسیار زیادی برای کسب اطلاعات وجود دارد اما هنوز هم کتاب مطمئن‌ترین روش برای این امر است. تحقیقات بسیار زیادی در زمینه تربیت کودکان انجام شده است , که می‌توان نتایج آن‌ها را در کتاب‌های مختلف مطالعه کرد و در تربیت بهتر کودک از آن‌ها کمک گرفت.

بسیاری از والدین با رفتارهای کودک خود مشکل دارند و به دنبال راهی برای تربیت اصولی و درست فرزندان خود می باشند.

کودکی که به کتابخوانی علاقمند است  , می تواند راهکار های بسیاری را برای برخورد با شرایط مختلف از کتاب بیاموزد . کودکان هنگامی که کتاب می خوانند با شخصیت های داخل کتاب ارتباط برقرار می کنند و آن ها را الگوی خود قرار می دهند.

کودکان سعی میکنند در شرایط مختلف خود را جای شخصیت های داستان گذاشته و مانند آن ها مشکلات خود را حل کنند.

البته در این بخش شما می توانید نقش مهمی در رفتارهای کودک خود ایفا کنید. سعی کنید کنار کودک خود نشسته و همراه او به مطالعه کتاب بپردازید به این شکل شما می توانید در شرایط مختلف شخصیت های مورد علاقه کودک را برای او مثال بزنید و به فرزندتان یاد آوری کنید که کار او اشتباه است.

تفاوت بسیار مهمی که بین کودکان کتابخوان و سایر افراد وجود دارد آرامش آن هاست . معمولا کودکان با مطالعه ی کتاب های مناسب سنشان انرژی خود را تخلیه می کنند و به آرامش می رسند.

همچنین مطالعه کتاب باعث حرف شنوی کودکان و جلوگیری از پرخاشگری آن ها می شود. بسیاری از کودکان در سنین پاییین پرخاشگر هستند و به حرف والدین خود توجهی نشان نمی دهند . این کودکان بدون توجه به نظر دیگران کار خود را انجام می دهند. بنابراین برای تربیت صحیح فرزندانتان از سنین پایین آن ها را با کتاب و کتاب خوانی آشنا کنید.

نکته آخر

این روزها با توجه به رواج تک فرزندی و تنها بودن کودکان , کتاب می تواند بهترین دوست کودکان باشد. تماشای بیش از اندازه ی کارتون و انجام بازی های کامپیوتری , باعث تنبلی ذهن کودکان و عصبی شدن آن ها می شود. بنابراین سعی کنید برای کودکانتان سرگرمی های مفید ایجاد کنید و آن ها را با کتاب خوانی آشنا کنید.

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/02/30
  • 20 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!