...
کتاب کودک و نوجوان , نشر کودک , تاثیر کتاب بر کودکان , کتاب مناسب کودک

تاثیر کتاب روی سلامت روان کودکان

کتاب خواندن در هر سن وسال , امری ضروری و لازم می باشد. فواید کتاب برای کودک آنقدر زیاد است که تمام نشدنی است. در این مقاله می خواهیم تاثیر کتاب روی سلامت روان کودکان را بررسی کنیم.

سلامت روان به بحرانی بین کودکان و نوجوانان تبدیل شده است. افسردگی و اضطراب که پیش از این مشکلی برای بزرگسالان تلقی می شود، حالا در حداقل 10 درصد از کودکان و نوجوانان دیده می شود و بیشتر بیماری های روانی قبل از 15 سالگی شروع می شوند.

دلیل تاثیر کتاب روی سلامت کودک

این روز ها بیشتر خانواده ها تک فرزندی هستند و به همین دلیل کودکان احساس تنهایی می کنند. کودکان به دلیل نداشتن همبازی و تنها بودن , تمایل بیشتری به ماندن در منزل و تماشای کارتون و یا بازی های کامپیوتری دارند.

کتاب خواندن در این کودکان باعث می شود تا وارد دنیای خیالی و رنگی کودکانه ی خود شوند و از آن لذت ببرند. کودکان می توانند شخصیت های داستان را در ذهن خود تجسم کنند و در داستان , با آن ها همراه شوند.

کودکانی که مطالعه می کنند از رشد عاطفی و زبانی بهتری برخوردار هستند و این به آنها کمک می کند که احساسات خود را بهتر و دقیق تر بیان کنند، در حالی که نوشتن داستان، شعر و خاطرات روزمره به آنها مجرایی برای ابراز احساسات می دهد.

در واقع، تحقیقات, تاثیر کتاب بر سلامت روان کودکان و نوجوانان را ثابت کرده اند. نتایح تحقیقات نشان می دهد که ابراز احساسات از طریق مطالعه باعث افزایش اعتماد به نفس، خودآگاهی، بهبود علاقه به یادگیری و درک نقطه نظرات دیگران می شود.

ابراز احساسات از طریق کتاب

هر نوع مطالعه ای برای روح و روان خوب است و به کودک زمانی برای فراغت از دنیای شلوغ و محصور با تکنولوژی می دهد. کتاب های شعر، طنز و مصور همه جایی در سلامت روان کودک دارند.

اگر فرزندتان با هر نوع مشکل خاصی دست و پنجه نرم می کند، خواندن کتابی با همان موضوع می تواند به او در یافتن راهی به بیرون از مشکل کمک کند و به او نشان می دهد که در این مشکل تنها نیست. کتاب خوانی، به خصوص کتاب های مصور، روش موثری برای آموزش نکات تربیتی به کودکان خردسال است.

اما برای بهره مندی از تاثیر مطالعه بر سلامت روان کودکان و نوجوانان , نیازی نیست کتاب حتما دارای نکات آموزشی و تربیتی باشد. یک کتاب طنز نیز می تواند کودک را به خنده بیاندازد و به او حس شادی بدهد.

والدین دقت کنند

بیشتر والدین تا هنگامی که کودکشان توانایی مطالعه ی کتاب را ندارد , برای او کتاب می خوانند. اما ادامه کتاب خوانی , می تواند تاثیر کتاب روی سلامت روان کودکان و نوجوانان را افزایش دهد. مطالعه در کنار یکدیگر باعث ایجاد حس نزدیکی بین والدین و کودک، ارتباط، تعامل، بهبود حس همدردی و همدلی و بهبود مهارت گوش دادن فعال می شود. همه اینها سلامت روان فرزند شما را تضمین می کند.

خواندن کتابی با موضوعی که ذهن فرزند شما را درگیر کرده است، دری به روی حرف زدن درباره موضوع و بیان احساسات باز می کند. نتایج تحقیقات نشان می دهد کتاب خوانی با یک نفر در خانه به احساس راحتی و شادی بیشتر در کودک یا نوجوان می انجامد.

قصه گویی قبل از خواب سنت خوبی برای ارتباط با فرزندتان قبل از یادگیری خواندن و نوشتن است. قصه گویی قبل از خواب کودک را از اتفاقات روز جدا می کند و او را آماده خوابی خوب در طول شب می کند.

 

  • انتشارات نیک پی
  • 1399/02/18
  • 29 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!